PŘEDKOLO BANJO JAMBOREE VE ZLÍNĚ 19.DUBNA 2008

Autor článku: Petr Brandejs | Datum: 21.4.2008

V útulném klubu Zelenáčova šopa ve Zlíně se v sobotní podvečer představili celkem čtyři soutěžní kapely a dvě hostující. Porota vylosovala pořadí a zasedla ve složení Petr Brandejs, Sváťa Kotas, Svatka Štěpánková a veterán místní scény a kapelník Hazardu Jirka Navrátil.


První vystoupil Upstream s "frontwomankou" zpěvačkou Janou Bílkovou, Jaroslavem a Martinem Miklem na mandolínu resp. dobro, Liborem Nábělkem na kontrabas, Josefem Šňupíkem na kytaru (s kapelou poprvé) a Filipem Baťem (známým spíše ze slovenského Meantimu) na banjo. Kapela hrála pěkné známé melodické věci v angličtině jako Roses In The Snow, Just Like Rain aj. Výkon myslím zpočátku poznamenala tréma, ke konci už byl výkon přesvědčivý, i když ke pořádné sehranosti zjevně ještě chybí praxe.

UpstreamDuo Horečka skládající se z mandolinisty Zdenka Vítka a Jirky Mitricha (+na jednu skladbu hostoval Jirka Krajča na kytaru) předvedlo opět velmi propracovanou instrumentální práci. Jazzové standardy, vlastní skladby i Ta naše písnička česká mají rafinované aranže někdy na hranici proveditelnosti. Horečka se mi velmi líbila (mj. i kvůli výbornému, vtipnému průvodnímu slovu Zdenka Vítka), ale je to asi hudba spíše pro fajnšmekry, jak potvrdilo hlasování diváků.

HorečkaRodinná kapela Ptačoroko z Frýdlantu n. O. předvedla svůj standardní výkon i repertoir (New Grass Revival + vlastní skladby, nejvíce se podobající hudbě Roberta Křesťana), publikum se nejvíc líbila skladba zpívaná Frantou Karlickým - O'Brienova verze dylanovky Senor. Mně osobně zaujal i solidní baskytarista Vašek (samozřejmě také Karlický:-).

PtačorokoZávěreční soutěžící Bluestones z Hranic na Moravě a Příbrami (!) hráli asi nejtradičnější repertoir ze všech soutěžících (I'll Fly Away, Steel Rails, Keep On The Sunny Side, Old Home Place ap.) a spolu s Ptačorokem se nejvíce líbili divákům. Kytarista Zdeněk Bartoš s Hanou Hopovou pěkně zpívali, banjista Petr Ježek hrál velmi přesně, stejně jako spolehlivý (a zamračený:-) basista Vladimír Vašek. Housle Petry Fabianové snad mohly být trochu méně toporné.

BluestonesPak už následovaly třičtvrtěhodinky hostů. Loni na Moravě vítězný Podjezd, kde na banjo, píštaly a kytaru hraje nově Martin Stehlík, a Sváťa Kotas Band se Sváťou Štěpánkovou na basu, Natálií Havrdovou na mandolínu, Tomášem Vojtkem na kytaru a Martinem Miklem na dobro. Vokály, kdy Sváťa zpívala Natálii tenor, mně asi braly ze všeho nejvíc. V pauze mezi hosty byly vyhlášeny výsledky, vítězem se v souladu s přáním diváků stalo Ptačoroko, které se na sobotním dopoledni v Čáslavi představí už podruhé.

Podjezd

Sváťa Kotas BandCelkově se večer velmi vydařil, diváci vytvořili skvělou atmosféru a každou soutěžící kapelu vytleskali, což myslím vyvážilo to, jak protivné soutěžení v hudbě všeobecně je. Potvrzením tohoto mého pocitu byl myslím i následující jam-session soutěžících i nesoutěžících.