PŘEDKOLA BANJO JAMBOREE 2011

Autor článku: Petr Gärtner | Datum: 9.4.2011

Chomutovské předkolo Banjo Jamboree

7.května se v Chomutově konalo soutěžní předkolo festivalu Banjo Jamboree. Oproti loňskému ročníku se soutěžní přehlídka nekonala v tradičním Country Saloonu u Bizona, neboť ten bohužel ukončil své provozování, nýbrž v prostorách bývalého Švermáku, dnes velký sál pizzerie Rigoletto na náměstí 1. máje. Celkem se dostavilo šest soutěžících kapel - Abalone (Praha), Jam Station (Plzeň), Od plotny skok (Litoměřice), Bruno Unit (Ostrava), Spare Parts (Liberec) a Red Leaf (Úštěk). Hodnocení kapel probíhalo stejným způsobem jako loni, tzn. rozhodovala čtyřčlenná porota tentokrát ve složení Milan Kimla, Lenka Veselá a Vlastimil Jiřiště, čtrtý hlas měli jako vždy diváci. Těch se sice nedostavilo příliš velké množství, i tak ovšem sál nepůsobil prázdným dojmem.
Po úvodním rozlosování pořadí se na podiu přichystala kapela Spare Parts, následovala Bruno Unit, poté dámská kapela Od plotny skok a rázem bylo jasné, že rozhodování o postupující kapele bude velmi těžké, neboť úroveň všech kapel byla vynikající. Každá z nich hrála poněkud jiný repertoir a tak rozhodoval spíše celkový dojem, či pocit z jednotlivých vystoupení. Ale o tom by koneckonců muzika měla asi být. Další vystupující trojicí byly kapely Jam station, Red Leaf a nakonec Abalone. Po posledně jmenovaném vystupujícím bylo celkem jasné, že vítěznou kapelou bude právě Abalone, kdo bude ovšem druhým postupujícím, neboť z chomutovského předkola postupovaly dvě kapely, o tom rozhodlo až divácké hlasování. Kdo tedy nakonec postupuje do finále v Čáslavi? Tak tedy pražská kapela Abalone ve složení Jirka Bok(kytara, zpěv), Lukáš Mayer (banjo, zpěv), Darek Houška (Dobro, zpěv), Pepa Plecitý (kontrabas, zpěv) a Michal Košík (mandolína) a druhým postupujícím je nakonec asi poprvé dámská kapela Od plotny skok ve složení Romana Soukupová (mandolína, zpěv), Jana Musílková (banjo, zpěv), Martina Hájková (housle, zpěv), Šárka Minářová (kytara, zpěv) a Líba Kolářová (kontrabas).

Vlastimil Jiřiště


Předkolo Banjo Jamboree v Moravské Chrastové 9.4.2011

Kdybyste (jako já) hledali Moravskou Chrastovou, do navigace zadejte Brněnec. Je to obec cca 50 km na sever od Brna a v restauraci Lidový dům tam mají pěkný sálek, kam jsem po dvou hodinách jízdy z Nového Jičína dorazil.
Hostinský byl velmi ochotný, trochu podezřele vypadal starší pan zvukař s výbavou z roku 1970. Protože jsme s Cwrkotem večer začínali i otevírali, zkusili jsme zvuk a byl to dost boj. Prostorák trochu nahoukával, dynamické mikrofony zase hráli dost ošklivě. My jsme nakonec zvolili prostorák.
Po našem prvním setu nastoupila první soutěžící kapela - Taverna z Prostějova. Už jsem je dlouho neslyšel a byl jsem mile překvapen, že mají přinejmenším dva dobré zpěváky - Leoše Koudelku (md) a Mirka "Hadru" Smičku (baskytara). Celá kapela nezapře inspiraci kapelou New Grass Revival, i když přímo z jejich repertoáru hráli jen několik skladeb (instr. County Claire, Callin' Batton Rouge, One More Love Song). Celé vystoupení včetně tradičnějších věcí mj. třeba od Mountain Heart znělo kompaktně "newgrassově", což mě, velkého fanouška NGR, velmi potěšilo. Šestičlenný band měl bohužel problémy se zvukem na dynamické mikrofony, z naprosté většiny zaviněné zvukařem, a trochu asi i vzájemnou souhrou, přece jenom správně "namíchat" šest nástrojů není snadné. Podali nicméně přesvědčivý výkon.
Po kratší přestávce nastoupili rovněž šestičlení Early Times a už jejich stejnokrojové bílé košile napovídaly, že půjde o něco tradičnějšího. Hráli na jeden mikrofon, takže byli trochu míň slyšet, ale zase zněli o něco přirozeněji. Repertoár byl povětšinou velmi tradiční, výjimkou byla One More Night v aranžmá Druhé Trávy. Kapelu zřejmě táhne Libor Křeček (banjo, zpěv) s Helenou Nováčkovou (kytara, zpěv) přičemž Helena by měla (aspoň podle mě) zpívat sólově mnohem víc. Kromě pěkné Rose of San Antone velmi pobavila písničkou zpívanou v retro stylu podle skupiny Nickel Creek, na kterou se dokonce zohyzdila ve stylu Lenky Plačkové známé od Ivana Mládka. Pěkné průvodní slovo dobristy Petra Truksy dotvořilo celkově velmi sympatický dojem z vystoupení, na kterém by se sice dalo najít mnoho nedokonalostí, ale diváci ho nakonec ocenili více než dvojnásobným počtem hlasů oproti Taverně.
Porota (Míša Hromčík, Marek Macák a já) to neměla lehké a jak jsme se obávali již před začátkem, kvůli nízkému počtu účastníků došlo k "plichtě". Jak jsme ale domluvili předem, rozhodl hlas lidu, tedy publika, a v Čáslavi se tak uvidíme s Early Times.
Koncert jsme zakončili s Cwrkotem jedním setem zahraným "na hubu", protože spolupráce se zvukařem už byla téměř nemožná. Následoval ještě session, kde bych uvítal trochu více hudebníků, než jen Cwrkot, ale řekl bych, že se večer vydařil, tak zbývá jenom doufat, že se příště přihlásí do předkola více kapel.

Petr Brandejs


Vzhledem k počtu přihlášených skupin, jejich regionálním příslušnostem a individuálním požadavkům se uskuteční tato dvě předkola. Jednotlivé kapely jsou rozmístěny následovně (v abecedním pořadí):

Chomutov - sobota 7.5.2011 od 20h,country saloon U Bizona, organizátor Petr Gärtner (737971477, petrgartner@tiscali.cz)

Abalone-Praha
Bruno Unit-Ostrava
Frýda & Company-Plzeň
Jam Station-Plzeň
Od plotna skok-Litoměřice
Red Leaf-Úštěk
Spare Parts-LiberecBrněnec-Mor.Chrastová - 9.4.2011, restaurace Lidový dům, organizátor Pavel Brandejs (777564578, p.brandejs@orlicko.cz)

Early Times-Brno
Taverna-Prostějov
Soutěžní podmínky se neliší od předchozích ročníků, takže jen pro připomenutí: z každého předkola postoupí jedna kapela, kterou vybere 4členná porota, přičemž jedním "hlasem" bude divácké hlasování.
Vítězové jednotlivých předkol se utkají ve finále v sobotu 18. června 2011 dopoledne na Banjo Jamboree v Čáslavi, kde na celkového vítěze opět čekají zajímavé ceny a možnost účinkování v odpoledním hlavním programu.

Petr Gärtner