KAPELY Banjo Jamboree 2016


Páteční program otevírá skupina FLAHBACK se solidním, většinou česky zpívaným bluegrassem. Po nich nastupují skoro místní BRZDAŘI, skupina, která vznikla v Kutné Hoře už v roce 1972. Následující kapela SEMTAM vznikla na jihu Čech v roce 1981 a má za sebou dvojnásobné vítězství na finále Porty. Chomutovský ALBUM, který poslouchají fanoušci od roku 1986, se věnuje modernějšímu pojetí muziky. Stálice festivalu, legendární POUTNÍCI odehrají letos už čtyřicátou šestou sezonu a jsou známí svým osobitým přístupem k písním ve stylu bluegrassu a country a také svými vlastními skladbami, které přesahují rámec stylů, z nichž některé už zlidověly. Mladší generaci naopak reprezentují JUMPER CABLES, kapela založená v roce 2012, věnující se modernímu bluegrassu s výlety do jiných žánrů. Tradičnější odrůdu bluegrassové muziky předvede BG CWRKOT, páteční večer zakončí mezinárodně uznávaný MONOGRAM z Prahy, čerstvý držitel ocenění Evropská bluegrassová kapela 2015. Skupina se letos mime jiné chystá do USA na prestižní festival ROMP v Owensboro.

Sobotní program začíná tematický blok slovenských kapel. Znamenitým bluegrassem probudí fanoušky BLUELAND, kapela z Hlohovce, druhým účinkujícím je tradiční muziku hrající ŠIDLO a slovenský blok zakončí HEARTBEATS, kapela s originálním zvukem, hrající bluegrass a akustickou hudbu.
Odpolední sestavu otevírá plzeňský COP, další z žánrových legend na letošním ročníku. Druhým účinkujícím je pražsko-jablonecká hudební formace HANDL, po ní SAKRAPES, skupina kterou tvoří zkušení hráči s mnohaletou praxí ve věhlasných brněnských kapelách, následující BENEFIT předvádí zábavnou formou tradiční bluegrass. FORK ROAD je skupina, která měla vloni v Čáslavi premiéru a byla pro velký úspěch pozvána znovu. Druhým skoro místním účinkujícím je WYRTON z Ronova nad Doubravou. Stalo se už tradicí zvát na Banjo Jamboree někoho, kdo zpestří mnohahodinový maratón jiným druhem muziky. Letos uslyšíme kytarového mága a zpěváka PETERA LUHU ze Slovenska, jehož unikátní kytarový styl vychází z mixu klasických a netradičních kytarových stylů.
Po přestávce spojené s tradičním focením banjistů nastoupí kapela, která patří ke špičce českého bluegrassu, BLACK JACK. U bluegrassu zůstaneme i s další kapelou, RUSTIC ROBOTS jsou projektem v Čechách žijícího Ralpha Schuta z Nizozemí. Nelehkou úlohu po Alison Brown bude mít kapela THE GIANT MOUNTAINS BAND z Českých Budějovic, hrající znamenitě tradiční bluegrass, následující MODROTISK vystupuje už 33 let a sami sebe charakterizují jako český bluegrassový pop. Úspěch u diváků má vždy SUNNY SIDE, skupina, která se zabývá autentickou interpretací tradičního bluegrassu ze zlaté éry tohoto žánru. Posledním vystupujícím sobotního večera jsou G-RUNS 'N' ROSES, energická kapela, která od svého založení v roce 2006 vystupuje na podiích po celé Evropě.