Kapely na Banjo Jamboree 2017


Celkem dvacet šest kapel, z to čtyři zahraniční, to je program letošního 45. ročníku hudebního festivalu Banjo Jamboree v Čáslavi–Vodrantech. To nejlepší, co nabízí hudební žánr zvaný bluegrass, si v Čáslavi vychutnáme 16. a 17. června, páteční program začíná v 18 hodin, sobotní v 10 hodin dopoledne.

Premiéru v České republice budou mít letos dva účinkující ze zahraničí. Prvním je britský zpěvák, skladatel, kytarista a zejména famózní banjista Dan Walsh. který vystoupí v pátek večer. Jeho hudba staví na základech britské, irské a americké lidové hudby, které propojuje svou brilantní hrou na banjo. Dalším vzácným zahraničním hostem je španělský banjista Lluís Gómez a jeho skupina Barcelona Bluegrass Band, kterou uslyšíme v sobotu večer.

Z domácí scény uslyšíme chomutovskou skupinu Album , která festival v pátek zahajuje, druhým účinkujícím je seskupení Acoustic De Formation, nový projekt Jakuba Racka. Ostravsko reprezentuje kapela BlueRej, čtvrtým vystupujícím jsou legendární Poutníci, následující BG Cwrkot se na české bluegrassové scéně pohybuje už hezkých 28 let. Jednou ze špiček české i evropské bluegrassové scény jsou G-runs 'n Roses, kapela holandského multiinstrumentalisty a zpěváka, žijícího v ČR, Ralpha Schuta. Páteční večer zakončí legendární COP vedený Míšou Leichtem.

Vzhledem k určité „kulatosti“ letošního ročníku zahrají v sobotu dopoledne kapely, pamatující začátky festivalu. Začínají Větráci, jejichž zesnulý kapelník Honza Macák vzpomínal před lety: „S hraním bluegrassu tak, aby to bylo trochu podobné tomu, co jsme slyšeli z desek, jsme měli nepředstavitelné potíže. Jak jsme zjistili, ostatní kapely také. Tehdy mě napadla myšlenka udělat sraz banjistů a zároveň takový malý festiválek kapel, kde si mezi sebou předáme zkušenosti a jeden od druhého se něco naučíme. Tak jsem tedy 30. června 1973 uvedl v život, společně s pár kamarády, bluegrassový festival Banjo Jamboree, který se potom každoročně konal v měsíci červnu v Kopidlně. Vůbec jsem neměl tušení, že jsem vlastně první v Evropě, kdo touhle cestou dal bluegrassu co si zasluhuje.“ Že se láska k muzice dědí, to dosvědčuje Honzův syn Marek, aktivní muzikant a jeden z organizátorů festivalu, i dcera Hanka, která pomáhá s účetnictvím. Druhým pamětníkem jsou Pražce z Luk nad Jihlavou, skupina založená v roce 1973. Následuje nadšený propagátor všemožných banjových stylů, textař a zpěvák Honza Bican s kapelou Sešlí přátelé. Vzácným hostem ze Slovenska bude nejstarší slovenská bluegrassová kapela Krok, která vznikla už v letech 1970–71 a pětici hrdinů uzavírá kapela Country Cocktail.

Sobotní odpoledne otevřou znamenité Fámy Petra Kůse, následující kapela Goodwill působí na našich i zahraničních podiích od roku 2004. Ryzí tradici reprezentuje Dřevěná Tráva, na opačné straně bluegrassové spektra najdeme skupinu New Aliquot Ondry Kozáka. Spojené Státy zastupuje letos americký písničkář z Louisiany Jimmy Bozeman se svou kapelou The Lazy Pigs, Severní Moravu reprezentují Vrtáci, kapela, která vznikla v roce 1975, z Vysočiny přijede skupina Stop Time. Pražský Blackjack letos slaví dvacetileté výročí, progresivního banjistu a skladatele Svaťu Kotase a jeho SK Band asi netřeba představovat. Zpět k tradici nás vrátí Lusatian Grass a předposlední účinkující sobotního večera, skupina Nová Sekce, vznikla v roce 1988. Sobotní program zakončí skupina Sunny Side, která je u návštěvníků festivalu velmi oblíbená a posluchačům nabízí i písně legendárních Greenhornů.


Více podrobností o účinkujících najdete na jejich webových stránkách:

Pátek 16. června od 18:00

ALBUM: http://www.albumband.cz/

ACOUTIC DEFORMATION: http://acoustic-deformation.webnode.cz/

BLUEREJ: http://www.bluerej.com/bluerej/index.htm

POUTNÍCI: http://www.poutnici.cz/

BG CWRKOT: http://www.cwrkot.cz

DAN WALSH (Velká Británie): http://www.danwalshbanjo.co.uk/

G-runs 'n Roses: http://www.g-runs.com/

COP: http://www.copmusic.cz


Sobota 17. června od 10:00 – dopolední program

(kapely pamatující úplné začátky festivalu)

VĚTRÁCI: http://www.kopidlno.cz/vetraci/g-3222/prehravac=1#vfoto

PRAŽCE: http://prazce-luka.webnode.cz/

HONZA BICAN & SEŠLÍ PŘÁTELÉ: http://www.honzabican-a.cz/

KROK (Slovensko): http://www.bluegrass-krok.eu.sk/

COUNTRY COCKTAIL: http://bandzone.cz/cc


Odpolední program od 13:00

FÁMY: http://www.famy.cz/

GOODWILL: http://goodwill.band/

DŘEVĚNÁ TRÁVA: http://www.drevenatrava.web-music.cz/

NEW ALIQUOT: http://newaliquot.com/

Jimmy Bozeman & Lazy PIgs (USA/CZ): https://cs-cz.facebook.com/JimmyBozemanandTheLazyPigs/

VRTÁCI: http://vrtaci4.webnode.cz/

STOP TIME: http://www.stoptimevysocina.cz/

BLACK JACK: http://www.blackjackband.cz/

Lluís Gómez & Barcelona Bluegrass Band (Španělsko): http://www.barcelonabluegrassband.com/

SVAŤA KOTAS BAND: http://bandzone.cz/svatakotasband

LUSATIAN GRASS: http://www.lusatiangrass.com/cs/

NOVÁ SEKCE: http://www.newsection.cz/

SUNNY SIDE: http://www.sunnyside.cz/