Finále předkol Banjo Jamboree 2004 v Čáslavi


Finálový koncert Konkursu Banjo Jamboree 2004 se uskutečnil v rámci festivalu v sobotu 10. července dopoledne. Před slušně zaplněným hledištěm se představili čtyři vítězové oblastních předkol - Křeni, Blue Gate, CZOP a Kovadlina a skupina Mountain Dew, na svém předkole druhá, která nahradila vítězný County Consensus, jehož mandolinista a hlavní zpěvák dal přednost návštěvě zahraničí. Porotu kromě mě tvořili současný a bývalý předseda BA, tedy David Němeček a Petr Brandejs, čtvrtým porotcem pak byli diváci.
Úderem desáté zahájili finálový koncert karvinští Křeni se solidní moderní instrumentací a dobrými vokály, podle mě by jim slušel ještě silnější vedoucí zpěv. Jako druhá v pořadí nastoupila Kovadlina z Luk nad Jihlavou. I když nezahrála špatně, jejich výkon přeci jen zaostal za kutnohorským předkolem, podle slov některých členů je přeci jen zaskočila tréma. Plzeňská Blue Gate rozhodně nezapře inspiraci zvukem Copu, zpěvačka a baskytaristka skupiny Ilona Leichtová konec konců ani nemůže díky osobním vazbám. Oproti tradičněji laděné Kovadlině znatelný zvukový kontrast, určitě vydařené vystoupení, které mělo štávu. Ta trochu chyběla brněnskému CZOPu, jehož výkon nejspíš poznamenalo jamování předchozí noci a na soutěžní vystoupení už energie nezbyla. Závěr finálového koncertu patřil skupině Mountain Dew z Červené Vody, která se do finále dostala na poslední chvíli (viz výše), ale opět zaujala svým dámským vokálem ve stylu Hazel Dickens a Alice Gerrard a supertradičním stylem doprovodu.
Velice příjemně mě překvapilo, že přes brzký čas sledoval finále předkol dostatek diváků, o čemž svědčí přes dvě stovky odevzdaných hlasů. Ti určili následující pořadí: 1. Křeni - 68 hlasů, 2. Mountain Dew - 59, 3. Blue Gate - 34, 4. Kovadlina - 32, 5. CZOP - 8. Složení poroty se také ukázalo jako vyvážené, protože v součtu dokázalo eliminovat stylové zaměření jejích jednotlivých členů. A jestliže jsme někdy slyšeli stesky, že hlasování diváků se liší od hodnocení poroty, pak v tomto případě k podobným stížnostem nebyl sebemenší důvod, protože pořadí poroty se s diváckým plně shodovalo, včetně toho, že rozdíl mezi třetím a čtvrtým místem byl velice těsný.
Z toho tedy vyplývá, že vítězem Konkursu Banjo Jamboree 2004 se stala skupina Křeni z Karviné, která tím získala nejen možnost vystoupit v hlavním odpoledním bloku Banjo Jamboree, ale také roční členství v Evropské bluegrassové asociaci EBMA v ceně 50 Euro a jisté místo na festivalu EBMA EWOB 2005 v holandském Voorthuisenu.
Blahopřání Křenům a ti méně úspěšní to mohou zkusit napravit zase za rok v předkolech BJ 2005.

Ivo Drbohlav



Banjo Jamboree 2004




Plakát festivalu


Program festivalu


Pátek 9. července 2004 - začátek v 18h:
BRZDAŘI, BG COMEBACK, NOVÁ SEKCE, NEW RIVER TRAIN (CZ/Rakousko), VABANK UNIT, BG CWRKOT, CHARLIE GROTH & RAWDY RASCALS (USA/CZ), COP, MINIGRASS (Slovensko)

Sobota 10. července 2004 :
10.30 - 12.30: vítězové předkol BJ 2004 - KŘENI, COUNTY CONSENSUS, KOVADLINA, BLUE GATE, CZOP

hlavní program od 13h:
THE BUCKET, POUTNÍCI, HONZA BICAN & KŘUPANI, DESSERT, vítěz dopoledního finále předkol BJ 2004, MONOGRAM, vyhlášení výsledků ankety BA + kapela hvězd, STARÁ ALMARA, LUSATIAN GRASS, BLUELAND (Slovensko), DRIVE, BLACK JACK, FÁMY, ROLL´S BOYS & LEE BIDGOOD (ČR/USA), ROBERT KŘESŤAN & DRUHÁ TRÁVA, RELIÉF, SUNNY SIDE

Změna programu je možná !!!



Mapka (jak se tam dostat)


jak se dostat na festival

jak se dostat na festival




Možnost ubytování
Hotel Bílý kůň, tel. 327 312 868, 300 Kč/osoba/den
Penzion Maruška, tel 327 315 031, 750 Kč/osoba/den
Penzion Iva, tel. 327 314 381, 750 Kč/osoba/den


Předkola Banjo Jamboree 2004


            V tomto článku najdete všechny základní informace o pořádání letošního ročníku. Jsou už stanoveny termíny a místa konání všech předkol, kterých plánujeme letos pět. Z minulých let to jsou už tradiční místa jako Sloupnice, Chomutov a Kutná Hora, v tomto roce nově i Brno a Karviná. Termíny jsou uvedeny níže i se jmény a kontakty na pořadatele.
            Z každého předkola postoupí jedna kapela, kterou vybere čtyřčlenná porota. Ta bude tvořena dvěma členy nominovanými předsednictvem BAČR, dále jedním členem, kterého vybere pořadatel předkola z hudebních osobností v příslušném regionu a čtvrtým "členem" budou samotní diváci. Vítěz se určí podle následujícího klíče: každý porotce (příp. divácké hlasování) stanoví pořadí, která se každé kapele sečtou a nejnižší součet určí vítěze. V případě rovnosti součtů u dvou nebo více kapel rozhodne o prvenství trojice porotců. Vítězná kapela každého předkola obdrží 500 Kč jako příspěvek na cestovné (a možná ještě něco - je to plně v kompetenci místního pořadatele).



KUTNÁ HORA
sobota 22. května, zahrada restaurace Dačický (Kutná Hora), v případě nepříznivého počasí klub Česká 1 (Kutná Hora), pořadatel Zdeněk Lebeda (602390309, kapka@iol.cz), začátek v 17:00

Cotton Grass - Kašperské Hory
BG Collection - Plzeň
Blue Fern - Mladá Boleslav
Kovadlina - Luka nad Jihlavou
Modrolit - Beroun


SLOUPNICE
sobota 15. května, U Starýho Rebela (Sloupnice), pořadatel Pavel Brandejs (777564578, p.brandejs@orlicko.cz), začátek v 17:00

Arrest - Bruntál
Detto - Chotěboř
Fofr - Lanškroun
Hightime - Trutnov
Mountain Dew - Červená Voda
Soft and Easy - Olomouc
The County Consensus - Náchod


KARVINÁ
sobota 13. března, Country Club Alabama (ul. Těreškovové č. 2233, Karviná), pořadatel Josef Mlok Grim (604737702, j.mlok.grim@volny.cz), začátek v 17:00

Aspekt - Karviná
BG styl - Ostrava
Ptačokoro - Frýdlant nad Ostravicí
Křeni - Karviná
Tygrasz - Ostrava


CHOMUTOV
neděle 18. dubna, Country saloon U Bizona (Zengerova 4105, Chomutov), pořadatel Petr Skřivánek (723052223, ubizona@ubizona.cz), začátek ve 14:00

Album - Chomutov
B.G. Job - Litoměřice
Blue Gate - Plzeň
Walchaři - Karlovy Vary
Wejlet - Praha


BRNO
sobota 8. května, Ernův sál Staré radnice (Radnická 10, Brno), pořadatel David Němeček (602741882, davidn@volny.cz), začátek v 17:00
Dodatečně byla zařazena do předkola v Brně skupina Black & White (Havlíčkův Brod), došlo totiž k tomu, že se některé kapely omluvily z účasti...

CZOP - Brno
B.T.T.P. band - Brno
BG Tradicional - Hodonín
Dobro - Prostějov
Giant Mountain's Band - České Budějovice
Kaktus - Brno
Kvintet Písek - Písek
Taverna - Prostějov


            Vítězové jednotlivých předkol se utkají ve finále v sobotu 10. července dopoledne na Banjo Jamboree v Čáslavi, kde na celkového vítěze čekají rozhodně zajímavé ceny - nejenom, že se představí i v odpoledním hlavním programu BJ, ale také získá finanční příspěvek na cestovné ve výši 1 000 Kč a bude mu zajištěna účast na festivalu EWOB 2005 v holandském Vorthuisenu. Od Evropské bluegrassové asociace EBMA získá zdarma roční členství (jinak v ceně 50 Euro) a s tím spojené předplatné časopisu Bluegrass Europe, jehož součástí jsou i německé Bluegrass Bühne a holandské Strictly Country. A jako speciální bonus navíc: zdarma víkendové natáčení (a následné míchání a mastering) v hudebním studiu banjisty Svati Kotase! Porotu pro finále vybere předsednictvo BA z osobností přítomných na Banjo Jamboree.
            V případě, že se vaše kapela nestane vítězem předkola, stále ještě bude existovat možnost, jak si zahrát v Čáslavi. Dramaturg festivalu totiž bude vybírat i mezi ostatními kapelami a pokud ho některá zaujme, dostane nabídku zúčastnit se hlavního programu na Banjo Jamboree v Čáslavi. Samozřejmě ale už bez možnosti soutěžit o zmiňované ceny.
           Další informace sledujete na internetových stránkách BA (http://www.bacr.cz), případné dotazy pište na e-mail davidn@volny.cz.
            Pozvěte si na předkola co nejvíce svých fanoušků, ať vás mohou podpořit a pomoci tak vytvořit pěknou atmosféru.

David Němeček


Předkolo Banjo Jamboree v Kutné Hoře

Poslední z pětice finalistů vzešel z studeného kutnohorského večera 22. května, kdy se pod dohledem přísné poroty ve složení Jindřiška Kozlíková, Ondra Holoubek a Ivo Drbohlav a 16 hlasujícími diváky sešlo pět adeptů postupu. Organizátoři z kutnohorského Sdružení Kocábka pod vedením Zdeňka Lebedy připravili předkolo v pěkném prostředí zahrady restaurace Dačický, bohužel pořádání venku se vinou počasí neukázalo jako nejšťastnější nápad a muzikantům, zejména banjistům a dobristům, jsem jejich úkol nijak nezáviděl, i když jako porotce jsem si svůj díl zimy užil také.
Jako první se představila old-timeová formace Cotton Grass z Kašperských Hor, hrající spolu zatím krátce, z jejichž středu (hlavně pánskou část poroty) nejen vzhledem, ale i pěveckým projevem, zaujala zpěvačka, hrající také na valchu. Bylo poznat, že pro kapelu to bylo první veřejné vystoupení, ale časem o nich určitě uslyšíme víc. Blue Fern z Mladé Boleslavi předvedl solidní moderní bluegrass postavený na zpěvačce a do češtiny přetextovaných písních z repertoáru Alison Krauss. Čtyřčlenný Modrolit z Berouna, orientující se na contemporary styl kapel jako Lonesome River Band apod., jsem si pamatoval už z minulých let a skoro jsem nevěřil, že je to ta samá kapela. Stabilizovaná sestava a ujasnění priorit pomohly Modrolitu k velikému vylepšení a budou-li tak pokračovat, měli by se brzo prosadit. Jako čtvrtá v pořadí hrála Kovadlina z Luk nad Jihlavou, která jako jediná z kapel hrála na jeden mikrofon, a hned od prvních tónů bylo jasné, že nastoupil favorit. Šlapající rytmika, písničky rovným dílem z tradice i modernější, v angličtině i s výbornými českými texty, rytmicky přesné a dynamické banjo autora většiny českých textů Luďka Brancuzského (dovolil bych si konstatovat - jednoznačně Rohlíkova "škola"), stylové housle "mladého Pekáče" Lukšů (který ale prý tohle označení nesnáší), výborné variabilní vokály a k tomu všemu i vizuální zážitek vyplývající z pohybu kolem mikrofonu. Závěr soutěžní části večera obstarala plzeňská BG Collection Jardy Pertlíčka a ačkoli zahrála velice dobře, měla smůlu, že její klidnější pojetí bluegrassu po strhujícím výkonu Kovadliny trochu zapadlo.
Zatímco porota sčítala hlasy diváků i svoje pořadí, nastoupili na pódium domácí Brzdaři. Vzhledem k nízkému počtu hlasujících byla ale už po první písničce porota schopná vyhlásit výsledky. V Kutné Hoře nastala ta vzácná okolnost, kdy výsledky hlasování diváků i poroty stoprocentně souhlasily, a to i v tom, že zatímco vítěz byl jasný, další pořadí bylo těsné a rozhodovaly o něm maličkosti, což bude asi nejlépe viditelné na součtech pořadí jednotlivých kapel u diváků: 1. Kovadlina - 22, 2. BG Collection - 50, 3. Modrolit - 51, 4. Blue Fern - 54, 5. Cotton Grass - 58. Do finále předkol tedy z Kutné Hory poslupuje Kovadlina a vzhledem k předvedenému výkonu ji osobně považuji za jednoho z favoritů.

Ivo Drbohlav


Předkolo Banjo Jamboree 2004 Sloupnice

Letošní předkolo Banjo Jamboree 2004 proběhlo ve Sloupnici v sobotu 15. května. Zahrát si přijely kapely SOFT & EASY, DETTO, HIGHTIME, MOUNTAIN DEW a COUNTY CONSENSUS.
Soutěž zahájil svým vystoupením domácí BG Cwrkot, který pokřtil svoje nové CD "The Evening at the Old Rebel Pub", věnované právě sloupenské hospodě. Čas zahrát si Cwrkotem měl i Honza Máca a kapela postupně předvedla jednotlivé propracované ukázky toho, jak nehrát, pokud chce soutěžící kapela zvítězit.
Na pódiu se postupně vystřídalo všech 5 kapel a je nutno poznamenat, že všechny měly velmi dobrou a zejména vyrovnanou úroveň. Zahájili olomoučtí Soft & Easy ve zbrusu nové sestavě, lze jen doufat, že sestava vydrží, protože muzikantské výkony slibují do budoucna mnohé. Jako druhá vystoupila kapela Mountain Dew z Červené Vody, jejíž nádherné dámské dvojhlasy vyvolaly bouřlivé ovace diváků. Třetím vystupujícím byla skupina Detto z Chotěboře, zejména druhá polovina jejich vystoupení byla vynikající, rovněž je třeba zaznamenat stoprocentní zlepšení zpívané angličtiny. Předposlední kapelou byl County Consensus z Náchoda. Chlapci se na bluegrassové scéně pohybují již dlouhou dobu, někteří hrají nebo hráli i v jiných kapelách a na celkové sehranosti a sezpívanosti to bylo hodně poznat, jejich výkon byl bezchybný. Soutěžní část zakončila kapela Hightime z Trutnova, jejíž vystoupení mají rovněž vzestupnou úroveň. V porotě zasedli pánové Milan Leppelt, Marek a Honza Macákovi, čtvrtý hlas patřil cca 60ti posluchačům, kteří v zaplněném sálku vytvořili skvělou atmosféru. V celkovém součtu jasně zvítězil County Consensus, jednoznačně druzí skončili Mountain Dew. Zbyvající 3 kapely se stejným počtem bodů dělily o 3. - 5. místo. Musím říct, že jsem byl velmi rád, že divácké hlasování dopadlo tentokrát naprosto stejně jako hlasování poroty, na prvním místě County Consensus následován Mountain Dew.
Celkově jsem měl ze sloupenského předkola velmi dobrý pocit, jam session probíhal v lokále až do nedělního dopoledne. Snad poprvé jsem nezaznamenal výraznější projevy nevole s výsledky, spíš než jako soutěž mi celá akce připadala jako malý pěkný festivalek. Jednotliví účinkující si myslím přijemně zahráli, zajamovali, popili a popovídali a umožnili tak všem bluegrassovým fandům strávit nádherný večer a noc, vytrvalcům pak i poněkud kalné nedělní ráno.

Pavel Brandejs


Předkolo Banjo Jamboree v Karviné

…se konalo v sobotu 13.3.2004 v country klubu Alabama. Začínali jsme už v 17 hodin, v porotě zasedl Standa Feruga ze skupiny Vrtáci, majitel studia a banjista Apostolis Konstantinidis, kterému naštěstí všichni říkají Ben, a já, tedy Petr Brandejs. Čtvrtým členem poroty byli diváci, kteří odevzdávali své hlasy do sklenic se jmény skupin.
Vylosovali jsme pořadí a Jiří Mlok Grim mohl večer zahájit. Začal ostravský Tygrasz se svým bluegrassem zřetelně ovlivněným New Grass Revivalem. Hráli s velkým nasazením, hlavní zpěvák poněkud netypicky bez nástroje se snažil zpívat s co největším drivem. Repertoir sahal od Roll In My Sweet Baby's Arms přes Footprints In The Snow až po Sapporo. Nejvíce se mi asi líbilo jejich české blues o domovníkovi.
Aspekt z Karviné se snažil hrát co možná nejsolidněji, přesně a čistě. Bohužel to bylo hodně na úkor nadšení a drivu. Kapela se ale skládá většinou z talentovaných mladíků, takže předpokládám, že o nich ještě jistě uslyšíme.
Karvinští Křeni působili mile sebevědomým dojmem, mandolinista Petr Novák nás hned na začátku ujistil, že se do Čáslavi dostanou, a to buď letos, nebo někdy jindy, ale jednou jistě. Jinak výkony zejména kytaristy a lead zpěváka Ondry Kozáka, banjisty Michala Vavříčka i basisty Lukáše Rytíře snesou srovnání s našimi nejlepšími kapelami a doufám, že jim tahle sestava dlouho vydrží.
BG Styl z Ostravy je složený ze zkušených hudebníků a na suveréním výkonu včetně průvodního slova to bylo znát. Několik skladeb a capella, mj. vydařené Talk About Suffering i instrumentálka Larry Mc Neallyho Seavastopol diváky nadchly, protože v diváckém hlasování BG Styl zvítězil.
Zřejmě rodinná skupina Ptačoroko z Frýdlantu nad Ostravicí hrála pestrou směs od Malinova Brazo's Bottom, Křesťanova El Santo Dia po vlastní české folkově laděné skladby, které pohříchu patřily k těm slabším. Nejvíce zpěvákovi asi seděly Křesťanovy věci. Kromě banjisty je ovšem kapela velmi mladá a nadějná, zejména dobrista hraje výborně.
Výsledky tedy dopadly takto: 1. Křeni, 2. BG Styl, 3. Tygrasz, 4. Ptačoroko, 5. Aspekt. Členové poroty hlasovali prakticky shodně a byli potěšeni přítomností i úrovní nadějných mladých hudebníků. Doufám, že výsledky pro "poražené" nebudou deprimující, ale inspirující.
Po vyhlášení výsledků ještě Křeni "zasejšnovali" na podiu, kam pozvali mladou slovenskou banjistku, jejíž jméno neznám, a dobristu z Ptačoroka; kytarista Ondra Kozák překvapil svým výborným výkonem na housle ve dvou skladbách. Celý večer proběhl pohodově bez jakéhokoliv zaskřípání. Zvuk byl dobrý a Mlokovo průvodní slovo důstojně vyplňovalo mezery pro nazvučení. Předběžně jsme se s majitelem Vláďou Němcem a Mlokem domluvili i na příští rok, takže se mám na co těšit.

Petr Brandejs


Oblastní předkolo festivalu Banjo Jamboree v Chomutově

Tradiční baštou bluegrassu v Chomutově je country saloon U Bizona, takže kde jinde uspořádat oblastní předkolo, než právě zde. Zvláště, když pořadatel, Petr Skřivánek, je současně i majitelem saloonu. Odpadají tím starosti s pronájmem sálu.
Na Chomutovské předkolo se přihlásilo celkem pět kapel: Album (Chomutov), BG Job (Litoměřice), Blue Gate (Plzeň), Walchaři (Karlovy Vary) a Wejlet (Praha). Posledně jmenovaný Wejlet se nakonec pro nemoc nemohl zúčastnit, takže 18.dubna se ve 14:00 sešli nakonec čtyři kapely. Zbývá ještě představit porotu. Ta byla vlastně čtyřčlenná; bluegrassovou asociací byli jmenováni Martin Žák (Stará almara) a Karel Poláček (ex. Fešáci), za pořadatele již zmiňovaný Petr Skřivánek a čtvrtým porotcem byli samotní diváci, kterých se nakonec dostavil celkem slušný počet.
Pořadí vystupujících se losovalo a číslo jedna si vytáhl BG Job. Tato kapela určitě potěšila všechny příznivce tradičního bluegrassu, neboť tradicionály tvořili značnou část jejich repertoáru. Zvláštní zmínku si zaslouží určitě skvělý výkon mladého houslisty BG Jobu, na druhé straně jsem trošku postrádal pro tradiční bluegrass tak typický vícehlasý vokál. Ten ovšem nechyběl u kapely, která si vylosovala číslo dvě. Tou byli Walchaři, kapela, která hraje moderní bluegrass a svůj projev staví především na skvělých trojhlasých vokálech spíše než na instrumentálních výkonech, i když ani o těch nemůže být u této kapely pochyb. Většina textů byla v češtině, stejně jako u kapely s číslem tři, kterou byl plzeňský Blue Gate. Plzeňské kapely bývají velmi ovlivněné Copem a o kapele Blue Gate to platí stoprocentně. Moderní bluegrass, české texty, některé přímo z pera M.Leichta, kapele to šlape a má neuvěřitelný drive a také skvělou zpěvačku, baskytaristku a frontmanku v jedné osobě Ilonu Leichtovou. Číslo čtyři si vylosovala domácí kapela Album, hrající opět moderní bluegrass tentokrát s výlučně anglickými texty, původními i převzatými. Jako člen Albumu nechám hodnocení našeho vystoupení na jiných, ale podle ohlasu diváků můžeme být se svým výkonem spokojeni.
Každopádně asi nikdo nezáviděl porotě její úlohu, tady vybrat jedinou kapelu, která postoupí do finále v Čáslavi. A teď tedy to nejdůležitější, vítězem chomutovského předkola Banja Jamboree se stala kapela Blue Gate z Plzně, další pořadí bylo následující 2. Album (Chomutov), 3. Walchaři (Karlovy Vary), 4. BG Job (Litoměřice). Pro zajímavost uvedu ještě výsledky diváckého hlasování, zde bylo pořadí následující: 1.Walchaři, 2.Album, 3.Blue Gate, 4.BG Job.

Vlastimil Jiřiště (Album)


Předkolo Banjo Jamboree v Brně

Místo činu: Ernův sál Staré radnice
Datum konání: sobota 8. května 2004 v 17 hodin
Pořadatel: David Němeček, předseda Bluegrassové asociace České republiky
Soutěžící: Black & White, CZOP, Dobro, Kaktus, Taverna
Porota: Michal Hromčík, Mirek Hulán, Milan J. Kalinics


Nenávratně pryč jsou doby, kdy při podobných akcích v Brně praskaly ve švech sály s kapacitou tří stovek i více míst pro diváky a kdy mnohé koncerty byly předem beznadějně vyprodány. Menšinové žánry se postupně přestěhovaly do komornějších koncertních síní, a jednou z nich je i starobylý Ernův sál Staré radnice. Nicméně i ten je někdy zaplněn jen zpola, případně téměř prázdný, jak tomu bylo i v sobotu 8. května při konání předkola Banjo Jamboree 2004. Navzdory tomu, že zde v půlhodinových blocích mělo soutěžit o postup na jeden z nejprestižnějších bluegrassových festivalů v Evropě hned pět hudebních formací.
Pořadatel a spíkr David Němeček využil zdejší příznivé akustiky, a tak akce proběhla bez podpory mikrofonů a zesilovačů, což ale žádnou ze zúčastněných formací nevyvedlo z míry a všechny podaly vcelku solidní výkon. Jako první se na piedestalu pódia objevili muzikanti brněnské skupiny Kaktus (banjo, kytara, mandolína, dobro, baskytara) se širokým repertoárovým záběrem. V jejich podání zazněly tradiční bluegrassové skladby, moderní bluegrass i zajímavě zaranžované kousky vysbírané za hranicemi žánru, jako například "Čekám na léto" (Chris Rea / Vladimír Povolný) nebo skladba "Je nás jedenáct" (původně hit Milana Chladila a Yvetty Simonové). Bluegrassoví pamětníci si možná vzpomenou, že tuto skladbu měly na začátku 80. let v repertoáru také Průdušky z Teplic. Kaktus podal přesvědčivý výkon a ačkoli název kapely patrně mimobrněnským fanouškům mnoho nenapovídá, většina persón v obsazení patří k legendární generaci bluegrassových muzikantů s bohatými zkušenostmi (Pavel "Pacík" Petržela, Laco Povolný, Mirek Svoboda, Vlastimil Smutný). K instrumentálním výkonům, sehranosti, drivu a jistotě pódiového vystupování nelze dodat nic než superlativy, poněkud méně zaujal sólový zpěv kytaristy Sobola, který tak možná jako jediný ze skupiny postrádal zvukový aparát. Zbývá dodat, že všechny přednesené písničky zazněly s českými texty.
Skupina Dobro z Prostějova (banjo, kytara, mandolína, housle, kontrabas) zahrála jako druhá v pořadí tradiční bluegrass inspirovaný převážně repertoárem amerických veteránů, skupinou Jim & Jesse & The Virginia Boys. Mandolinista a současně jeden ze sólových zpěváků (tenor) předvedl v několika písních vcelku zdařilý crosspicking (jak jinak, vždyť nositelem tohoto stylu byl Jesse Lester McReynolds), slušný výkon podali i houslista s kytaristou, který byl současně druhým sólovým zpěvákem. Všechny skladby byly provedeny v angličtině. Na druhou stranu bohužel pětistrunný banjista hrál téměř výhradně pouze doprovod a celkový dojem z vystoupení poněkud kazily i nepřesvědčivé začátky a konce některých skladeb.
Srdce "skupiny" Black & White z Havlíčkova Brodu, která vystoupila jako třetí, tvořily kytaristka a banjistka, mladičké sestry zpívající old-timeové písně. Doprovázeny byly na kontrabas Liborem Babákem a na mandolínu Lukášem Podsedníkem (oba z Brna). Oběma sestrám se nedala upřít značná dávka sebevědomí a snad by časem mohly být zajímavým oživením české bluegrassové scény, pokud jim jejich nadšení pro tento druh hudby vydrží a pokud na svém projevu ještě řádně zapracují. Tmavovlasá banjistka předvedla ve dvou skladbách slušný frailingový styl, poněkud horší už to bylo v okamžiku, kdy se doprovázela tříprstovou technikou. Do budoucna by se měla především zaměřit na předbluegrassové styly, které zvládá lépe a které k jejímu zpívání logicky patří. Vokály obou sester zněly výhradně v angličtině a také zde je (podle mínění jednoho z členů poroty) ještě potřeba se intenzivně zabývat lepší výslovností.
Skupina CZOP z Brna [vyslov "ČOP"] vznikla přibližně měsíc před brněnským předkolem. Navzdory své nedlouhé existenci podala formace (v obsazení banjo, kytara, mandolína, kontrabas) jako celek velmi dobrý výkon, a to jak hráčsky, tak pěvecky (v angličtině i česky), výběrem repertoáru i nasazením. Také konce a začátky všech tradičněji i moderněji zaměřených skladeb byly naprosto přesné. Bude však potřeba, aby tato nadějná formace v brzké době rozšířila svůj repertoár o několik dalších kousků.
Jako poslední vystoupila prostějovská Taverna (banjo, kytara, mandolína, dobro, baskytara), která už má za sebou také několikaletou existenci. Její repertoár (vesměs s českými texty) čerpá bezvýhradně z hudebního dědictví americké newgrassové legendy, skupiny New Grass Revival. Kapela zaujala svým nasazením, útočným projevem, výrazným zpěvem a poměrně dobrou instrumentací, byť s občasnými drobnými chybami, způsobenými asi jenom nervozitou z pozorných pohledů porotců (z nichž každý jednotlivý člen patří k znalcům původní tvorby New Grass Revival). Určitým handicapem Taverny byl striktně jednostranně zaměřený repertoár a snaha téměř do tónu interpretovat všechna sóla z oblíbených předloh. A to možná nejvíce rozhodlo o tom, že kluci z Prostějova neskončili na čelním místě i když technicky vzato na to určitě měli. Na druhou stranu se všichni členové poroty jednomyslně shodli, že na akcích pro "nezasvěcené" publikum jsou vystoupení Taverny určitě vynikajícím hudebním zážitkem.
Vzhledem k absenci publika zůstalo rozhodování výhradně na členech poroty, a to nebylo snadné, protože v úvahu na postup do Čáslavi připadaly hned tři z účinkujících formací. Po sečtení všech hlasů a zdůvodnění hlasování v úzkém kruhu porotců však bylo těsným počtem rozhodnuto. Do Čáslavi na festival Banjo Jamboree postupuje z brněnského předkola skupina CZOP.

Milan J. Kalinics, Brno, květen 2004