POZV%C1NKA NA BANJO JAMBOREE 2008

Autor článku: Pavel Brandejs | Datum: 19.5.2008

Milí přátelé,rád bych vás pozval na 36. ročník BANJO JAMBOREE v Čáslavi a zároveň vás touto cestou seznámil s letošním festivalovým programem. Nepochybuji o tom, že každý bude postrádat některou ze svých oblíbených kapel, pro někoho to bude festival málo tradiční, pro někoho zase moc. Program bohužel není nafukovací, některým kapelám se nehodil termín, s některými se nepodařilo dojednat oboustranně vyhovující finanční podmínky a některé se prostě už nevešly. Každopádně jsem se snažil udělat program co nejpestřejší a tak, aby obsahoval všechny možné odrůdy a odstíny bluegrassu, kterým se u nás daří a aby se, pokud možno, účinkující alespoň částečně prostřídali. To vše při vědomí, že by měly být slyšet hlavně kapely, které, vzhledem k tomu, že se věnují ryze bluegrassové muzice, nejsou až tak slyšet na jiných festivalech, natož pak v rádiu či televizi. Banjo Jamboree je, a doufám, že i zůstane, festivalem ryze bluegrassovým. To z něj dělá festival unikátní, byť tím pádem i svým způsobem uzavřený.

Koho tedy budete moci letos v Čáslavi vidět a slyšet? V sobotu dopoledne proběhne za účasti 5 kapel finále předkol, vítěze uvidíte v sobotním programu, stejně jako loňské a předloňské vítěze předkol BJ, kapely FUNNY GRASS a BLUE GATE. Tradiční muziku budou letos reprezentovat THE LOG, jejichž banjista Jarek Dvořák se už léta věnuje muzice Stanley Brothers a DŘEVĚNÁ TRÁVA. Vloni nejvíce návštěvníkům BJ chyběly kapely MODROTISK a MONOGRAM, obě letos vystoupí, stejně jako kapely PETR BRANDEJS BAND a ROLL´S BOYS, které představí svá nová CD. Na BJ se poprvé objeví kapela G RUNS & ROSES, ve které kromě dalších vynikajících instrumentalistů uslyšíte i Nizozemšťana Ralpha Schuta, dále ALBUM z Chomutova, jehož členové nám s organizací festivalu nesmírně pomáhají a skoro místní WYRTON. BLACK JACK s hostujícím Ondrou Kozákem na housle patří myslím mezi vůbec nejlepší kapely věnující se u nás tradičněji pojatému bluegrassu, modernější muziku přinesou neméně vynikající KŘENI a jedni z veteránů BJ, kapela VABANK UNIT. Vítaným zpestřením určitě bude ELIŠKA PTÁČKOVÁ s kapelou i banjista HONZA BICAN, pro mě jeden z nejlepších českých textařů. Nemůže chybět vynikající RELIÉF, jehož vystoupení dopadlo díky vytížení Jirky Holoubka u legendárního Spirituál Kvintetu jen taktak a samozřejmě další z veteránů, Petr Kůs s kapelou FÁMY.

Ze zahraničních kapel přijede vynikající slovenský MEANTIME a holandsko - slovenská kapela WATERFLOW, takže po dlouhé době uslyšíme na BJ třeba banjistu Richarda Ciferského nebo dobristu Petra Szabadose. Vzdálenějším hostem budou němečtí THE LOOPING BROTHERS, kteří se věnují bluegrassu už mnoho let, mají za sebou i několik turné po USA a hrají velmi příjemnou tradiční muziku. Letos se bohužel nepodařilo ozdobit program hostem z USA, což je můj každoroční sen. Finanční možnosti ale samozřejmě nedovolují zaplatit cestu z USA, takže jsem odkázán na kapely, které se v termínu konání BJ po Evropě pohybují a letos se bohužel zatím nikdo vhodný nevyskytl. A popravdě, po loňském hostu ze zámoří už rozhodně netrvám na živých Američanech za každou cenu. Byť myslím, že všechno špatné je k něčemu dobré a že leckterému českému pickerovi vloni značně vzrostlo sebevědomí.

Snažím se také příležitostně zvát kapely, které na BJ zářily v dobách minulých, letos to bude legendární SEM - TAM, který se znovu dal dohromady. Velkou radost mi udělalo zmrtvýchvstání BLANKETU, kapely, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého bluegrassu, vychutnáme si původní sestavu Kůs - Černý - Menda - Timiopulos.

Každoročně se rovněž snažím zpestřit program něčím trochu jiným, než je bluegrass, přece jen malá změna žánru snad potěší i nejzavilejší bluegrassmany. Letos se tohoto úkolu v pátek zhostí western - swing - jazz - bluegrassoví RAWDY RASCALS Jirky Králíka, kteří měli velký úspěch i vloni. Starý přítel Luboš Novák mě upozornil na televizní pořad Blues ze Staré pekárny, kde vystupovala dvojice L. BEŇA & M. PTACZEK, hrající staré mississippské blues. Jsem velmi rád, že přijali mé pozvání a doufám, že se vám budou líbit stejně jako mně. Koneckonců, blues je jedním z kořenů našeho milého bluegrassu.

V minulých letech jsem festival uváděl s Jirkou Holoubkem, který je však zcela vytížen, vloni se mi velmi pěkně pracovalo s Pepou Vodou, který však také nemůže. Letos by tedy s uváděním měli pomoci Ondra Holoubek, Ivo Drbohlav a můj brácha Petr. Kromě moderování budou mít na starosti také dodržování časového harmonogramu, což je práce mimořádně nevděčná, protože leckterý umělec se domnívá, že právě jeho vystoupení si zaslouží větší prostor. Ono už se na to trochu pozapomnělo, ale není tomu tak dávno, co se kapely děsily vystupováni na konci programu, protože je v půl třetí ráno čekalo jen několik málo společensky značně unavených jedinců.

Tolik k letošnímu programu, doufám, že každý z příznivců bluegrassové muziky si najde své kapely a přeji všem vystupujícím, aby zde našli to svoje publikum. Soutěžícím kapelám přeji pohodu a nadhled a těm, kteří se do letošního programu nevešli, to třeba vyjde napřesrok. Vyznavačům vystupování v obleku přeji co nejméně zapařenin, příznivcům vystupování v květovaných plavkách co nejmenší spáleniny od sluníčka a fandům obou těchto žánrů jakož i všech dalších odrůd nesmírně pestré a bohaté palety bluegrassových stylů přeji krásný víkend. Bluegrass je, vždy byl a navždy zůstane menšinovým žánrem a jeho příznivci by po mém soudu neměli krátit život sobě ani druhým nesmyslnými, trapnými a hlavně úplně zbytečnými rozmíškami, na to mi ten náš dvorek připadne být přece jen až příliš malý.

Těším se na vás a společně doufejme v přízeň počasí!