Historie bluegrassového festivalu Banjo Jamboree


Honza Macák V šedesátých letech minulého století přeskočila jiskra zájmu, a to nejen o folk, country music, ale i o bluegrass, z USA takřka do celého světa. I když vlastně v těch letech byla tehdy Československá republiky v isolaci, za železnou oponou, podařilo se této vlně těchto žánrů překonat hranice naší republiky. Velmi k tomu přispělo i turné amerického folkového zpěváka Pete Seegera (*3.5.1919) a jeho návštěva Prahy v roce 1964.Tehdy jsme, mimo jiné, objevili, že banjo nemá jen čtyři, šest nebo osm strun - ale i pět. Zde legenda Československého banja praví, že Marko Čermák (*14.2.1940) si nechal dokonce postavit své první 5 strunné banjo dle fotografie Pete Seegera, zvětšené do životní velikosti. Byly to opravdu pionýrské časy, ve kterých vznikala naše představa o bluegrassu. Zde se nám mísila vlastní představa a zkušenosti, získané hraním a zvukem českého westernu a trampské písně, s tím co jsme dokázali odposlechnout z desek a někdy vzniklo i velice zvláštní spojení - tzv. trampgrass.
Tradiční bluegrassové skupiny, které spontánně vznikaly, hrály bluegrass prakticky intuitivně, ale o náročných pravidlech bluegrassu se toho moc nevědělo. Nebyly školy, nástroje, struny, kapodastry atd.Bluegrassem postupně vzplála celá republika, východní Čechy nevyjímaje. Všude však přetrvával stejný problém - jak to správně hrát.Podobný problém měla i východočeská kapela Větráci z Kopidlna. Její tehdejší kapelník Honza Macák (banjo) se rozhodl na to konta uspořádat bluegrassový festival BANJO JAMBOREE. Zde budou mít kapely a jejich banjisté možnost nejen si zahrát, ale i předat si své zkušenosti, sehnat nové desky,struny, nástroje, ale i navázat svá nová přátelství.
To, že je to první bluegrassový festival v Evropě, se vůbec nevědělo, ale zato se brzy vědělo, že festival Banjo Jamboree se mnohdy stal osudem pro lidi, kteří bluegrass milovali, zde muzikantsky vyrostli, a že se tato přirozená hudební škola osvědčila. Z popudu Baqnjo Jamboree vznikly i další festivaly a společně daly šanci bluegrassu rozkvést v Čechách i na Slovensku do dnešní skvělé podoby.
I festival Banjo Jamboree prošel za 35 let existence svým vývojem, včetně úspěchů a i dílčích neúspěchů. První skoro dvě dekády kvetl v Kopidlně, na krátkou dobu byl přechodně ve Strakonicích, aby se opět vrátil do Kopidlna. Od roku 2002 se koná v Čáslavi, kde bude na své interprety, ale hlavně diváky, čekat i letos.

Váš Honza Macák