Předkolo Banjo Jamboree

Základní informace k pořádání Předkola Banjo Jamboree 2024

 • Předkolo Banjo Jamboree 2024 je určeno pro české bluegrassové kapely. Podmínkou účasti v Předkole je, že kapela v minulosti na Banjo Jamboree nevystupovala nebo vystupovala maximálně jednou.
 • Účast v Předkole je zdarma.
 • Cílem Předkola je vybrat vítěze pro účast v programu Banjo Jamboree 2024 a dalších partnerských akcích. Už samotná účast v předkole však znamená možnost získat nové fanoušky nejen u nás, ale kdekoliv po světě!
 • Forma Předkola je virtuální, tzn. kapely soutěží prostřednictvím zaslaného videa, které umístíme na YouTube kanál BAČR. Tříčlenná porota je složená z uznávaných osobností a aktivních muzikantů: Míša Hromčík, Jirka Holoubek a Lee Bidgood. Čtvrtý hlas budou mít online diváci, kteří hlasují pomocí "lajků" – palec nahoru udělený pod videem (udělené palce dolů se nezohledňují).
 • Pro divácké online hlasování (udělování "lajků") je potřeba mít Google účet a při sledování videí být přihlášen(a). Pokud účet ještě nemáte, snadno ho zdarma zřídíte zde.
 • Vítěz Předkola vzejde zprůměrováním pořadí, které určí každý porotce a diváci (online diváci počtem udělených lajků). V případě nerozhodného stavu určí konečného vítěze hlasování předsednictva BAČR.
 • Každá kapela, která se chce zúčastnit Předkola, zašle 3 skladby (písničky nebo instrumentálky) natočené živě v jednom kuse (tzn. bez přetáčení, oprav a střihů během skladby). Může natočit video speciálně pro účely Předkola, ale může použít i starší záznam z živého hraní. Ten může být libovolně starý, sestava kapely ale musí být ta, která se hlásí do Předkola a v případě vítězství bude vystupovat na Banjo Jamboree. Stručné představení písničky/kapely mluveným slovem potěší, ale není vyžadováno. Další podrobnosti a technická doporučení ohledně natáčení videa naleznete níže.
 • Vítězná kapela Předkola získá
 • Pokud vítězná kapela z nějakého důvodu nebude moci vystoupit na některém z festivalů, místo dostává další kapela v pořadí.
 • Přihlášku do Předkola posílejte pomocí formuláře níže na této stránce. Zároveň pošlete vaše video na adresu banjojamboree@gmail.com (např. pomocí www.uschovna.cz).
 • Videa soutěžících kapel zveřejníme na YouTube kanále BAČR, odkazy na ně pak na této stránce, na webu BAČR a na Facebookovém profilu BAČR.

Termíny

 • 10. 3. 2024 ve 23:59 – uzávěrka přihlášek do Předkola
 • 15. 3. 2024 – zveřejnění videí soutěžících kapel na YouTube kanále BAČR
 • 15. 4. 2024 – vyhlášení výsledků na webu a sociálních sítích BAČR

Jak natočit dobré video

Video klidně natočte na telefon, dnešní mobily dělají skvělá videa. Pokud máte kameru nebo foťák s možností natáčení videa, bude výsledek ještě lepší. Ale důležitější než to, čím točíte, je co, kde a jak točíte.

Co točit

 • Měli byste chtít natočit co nejlepší muziku, na kterou se navíc dobře kouká. Podívejte se na nějaká videa svých oblíbených kapel a zamyslete se, proč se vám líbí. Třeba z toho vyplynou nápady pro vaše vlastní video, např. je to pěkná písnička, vokály ladí, rytmus šlape, muzikanti se usmívají, je to dobrá show, jde z toho pohoda…

Kde a jak točit

 • Protože půjde o hudební video, nejdůležitější bude jeho zvuk. V první řadě zvolte místo, kam neproniká mnoho hluku z okolí (a zároveň takové, kde nebudete okolí rušit byť sebelepší muzikou :-) ). Mikrofon umístěný v místnosti snímá také zvuk odražený od stěn, stropu a podlahy. Pokud se jedná o malý prostor (např. pokoj), většinou tyto odrazy nezní hezky. Proto nahrávejte pokud možno v místnosti, která má co nejméně přímých odrazů – je v ní nábytek a další předměty, které zvuk pohlcují či rozptylují, případně má nepravidelný tvar nebo členité stěny/strop. Zároveň umístěte mikrofon co nejblíže kapele (přímý zvuk bude výrazně hlasitější než odražený).
  1. Pokud použijete zvuk přímo z kamery/mobilu, měli byste k ní stát co nejblíže. Zároveň ale tak, aby se do záběru vlezla celá kapela.
  2. Lepšího zvuku můžete dosáhnout, když použijete mikrofon odděleně od kamery. Např. jedním mobilem se natáčí video z dálky, druhým mobilem s funkcí záznamníku/diktafonu nebo lépe kapesním rekordérem (např. Zoom H1) umístěným blízko u kapely se natáčí zvuk.
  3. Nejlepším řešením je nahrávat každý nástroj a zpěv kontaktně samostatným mikrofonem či snímačem a hudbu následně smíchat v počítači. Toto řešení ale vyžaduje jisté zkušenosti, ne-li přímo zvukaře (klidně amatérského).

Ve druhém a třetím případě je následně potřeba použít program, ve kterém se spojí zvuk s obrazem (pozor na synchronizaci, aby ve výsledném videu nebyl např. obraz zpožděný). Umí to snad každý program na editaci videa. Některé jsou zdarma a poměrně jednoduché na ovládání, např. Windows Clipchamp (u starších systémů Windows Movie Maker nebo Windows Video Editor), ale umí to i některé aplikace v mobilním telefonu (např. YouCut).

 • Kvalita obrazu je v našem případě až na druhém místě, ale pokud můžete, řešte ji také. Nejdůležitější pro dobrý obraz je světlo. Lépe vypadá tzv. měkké, rozptýlené světlo z velkého zdroje/plochy. Dostanete ho například odrazem lampy o světlý strop či stěny nebo za denního světla od většího okna, do kterého nesvítí přímé slunce. Naopak tvrdé světlo z bodového zdroje (např. žárovka u stropu nebo přímo namířená malá lampička) dělá nelichotivé stíny a kvůli velkému kontrastu hrozí, že některá místa budou "přepálená".
 • Můžete točit kamerou/mobilem na stativu nebo na nehybné podložce. Dobře vypadají i videa točená z ruky, pokud se moc netřesou (pomáhá stabilizátor – lepší foťáky i mobily ho mají). Použití stativu je nicméně jistota.
 • Doporučujeme si před točením "naostro" udělat testovací nahrávku, abyste zjistili, jestli video vypadá dobře a zvuk je pokud možno vyvážený (tedy že je slyšet hlavní zpěv nebo sólista, zvuk není zkreslený/přebuzený nebo naopak příliš slabý). Pokud si nevíte rady, pošlete v dostatečném předstihu testovací video na banjojamboree@gmail.com, poradíme.

Technická doporučení

 • Zašlete prosím jeden video soubor obsahující všechny 3 skladby. Střihy mezi písněmi jsou samozřejmě možné, není tedy nutné natočit tři skladby okamžitě po sobě.
 • Video točte na šířku ve formátu FullHD pokud možno v nejvyšší kvalitě, kterou vaše zařízení umožňuje.
 • Výsledné video uložte ideálně jako .mp4, pojmenujte jako Jmeno_kapely_BJ24.mp4 a např. pomocí www.uschovna.cz zašlete spolu s přihláškou (formulář níže) do 10. 3. na banjojamboree@gmail.com. Je nutné zaslat celý zdrojový video soubor (nikoliv např. pouze odkaz ke sledování na YouTube apod.).

 

Přihláška