Banjo Jamboree 2002


Předkola festivalu
Banjo Jamboree 2002


Do letošního konkurzu Banjo Jamboree se přihlásilo celkem 29 kapel. Ty jsem podle jejich adres rozdělil pokud možno rovnoměrně na jednotlivá předkola. Zde se můžete podívat kdo, kde, případně i kdy bude hrát, a přijít pak svoje oblíbené kapely při soutěžním klání povzbudit. Pokud nejsou termín a přesné místo konání dosud určeny, dozvíte se tyto informace u uvedených pořadatelů. Od nich se také kapely dozví všechny organizační záležitosti. Z každého předkola postoupí jedna skupina do finále konkurzu, které se bude konat v rámci Banjo Jamboree v sobotu dopoledne. Sestavení poroty, která vybere postupující, je plně v kompetenci pořadatele předkola.

Ivo DrbohlavKUTNÁ HORA
- pořadatel předkola Zdeněk Lebeda (0602-390309, kapka@iol.cz), termín dosud neurčen.

The Bucket - Kutná Hora
Brzdaři - Kutná Hora
Wyrton - Ronov nad Doubravou
Oáza - Poděbrady
Bez Dobra - Havlíčkův Brod

V Kutné Hoře 8. června vyhráli předkolo překvapivě Brzdaři. Ti mají za sebou už třicet let dlouhou historii a na favority soutěže je nepasoval nikdo. Na druhém místě se umístil The Bucket, což se kapele předvádějící skladby tradičního ražení moc nelíbilo. Dále soutěžily kapely Oáza, Modrolit, Wyrton a Bez dobra. Porota zasedla ve složení Žižka, Viklický, Holoubek, Vavřina a zástupce diváků. Předkolo se uskutečnilo v sále pivnice Dačický, přišlo zhruba dvacet diváků. Zvuk obstarali bratři Lebedové. Kapely měly k dispozici pro své vystoupení prostor v půlhodinových setech.
Jirka VavřinaPRAHA
- 25. května od 19.00, klub CI-5 (Praha 5 - Smíchov, Moulíkova 5), pořadatel Ivo Drbohlav (0606-380209, drbohlav@fzu.cz)

Burizon - Praha
Kvintet - Písek
Pražská čtvrť - Praha
Kapky - Újezd nad Lesy
Sentinel - Praha
The Daltons - České Budějovice

Pražské předkolo Banjo Jamboree se konalo v sobotu 25. května od 19 hodin v klubu CI-5. Z původně přihlášených šesti skupin se dvě (Kvintet Písek a Pražská čtvrť) omluvily, takže soutěžily nakonec čtyři skupiny, které vystoupily v pořadí Sentinel, The Daltons, Kapky a Burizon.
Ve tříčlenné porotě spolu se mnou zasedli Jaromír Jahoda a Petr Stehno, kterým bych rád za jejich čas a zodpovědný přístup chtěl poděkovat. Nevím, čím to bylo, ale tentokrát nebylo pro shodu v porotě potřeba hledat žádné složité metody, protože "soukromé" pořadí kapel všech členů poroty se vzácně shodovalo. Dá se říci, že všichni jsme trochu zvažovali, zda dát přednost větší stylové věrnosti v podání českobudějovických The Daltons nebo větší muzikantské vyzrálosti pražsko-ústeckého Burizonu. Váhy osudu se nakonec u všech porotců přiklonily na stranu Burizonu, se kterým se tak budete mít možnost setkat v Čáslavi na Banjo Jamboree ve finále předkol v sobotu 13. července dopoledne. A věřím, že i o Daltonech toho časem uslyšíte víc.
Ivo DrbohlavSLOUPNICE
- 25. května od 20.00, U Starýho Rebela, pořadatel Pavel Brandejs (0602-162001, brandejs@seznam.cz)

Detto - Chotěboř
Soft and Easy - Bruntál
BG Styl - Ostrava
Mountain Dew - Červená Voda
Taverna - Prostějov
Dessert - Veselí n. Mor.

Dne 25. května proběhlo ve Sloupnici podruhé výběrové předkolo pro letošní jubilejní 30-tý ročník Banjo Jamboree v Čáslavi. Sál sice nepraskal ve švech jako vloni, nicméně divácká účast byla velmi slušná. Z původně pěti přihlášených kapel nakonec vystoupily tři: Detto, Taverna a Soft & Easy. Kapela Mountain Dew se z časových důvodů zůčastnila předkola jinde a BG Styl se stejně jako minulý rok omluvil z důvodu zaneprázdněnosti některých členů. V porotě (nebylo jednoduché vůbec někoho uprosit, aby nesl svou kůži na trh za případné rozhodnutí ne zcela souznějící např. s diváky) zasedli pánové Honza Macák, Milan Leppelt a Marek Macák.
Kapela Detto podala oproti loňskému roku výrazně lepší výkon. Nicméně favority předkola se ukázaly být skupiny Taverna a Soft & Easy. Taverna hraje velmi razantním a živým způsobem newgrass, Soft & Easy se věnuje modernějšímu bluegrassu. Velmi těsně zvítězila druhá jmenovaná, což, jak nemohu nepřipomenout, někteří z diváků neunesli a věnovali se spílání porotě a zejména pak mně ještě dlouho do noci. Celý program skončil kolem půlnoci, jam session ovšem pokračoval dole ve výčepu dlouho do noci.
Vzhledem k tomu co jsem ve Sloupnici zažil (za zvláště úsměvné pokládám zcela vážně míněné tvrzení, že porota byla podplacena) a vzhledem k signálům i z jiných předkol budu pokládat za úkol BA pro příští rok nějakým způsobem zajistit pokud možno stejné složení poroty pro všechna předkola, za úvahu by myslím stálo i ponechání jednoho hlasu v porotě hlasu diváků.
Pavel BrandejsCHOMUTOV
- pořadatel Petr Skřivánek, Country saloon U Bizona (Zengerova 4105, Chomutov, 0396-629273, 0723-052223, ubizona@ubizona.cz), termín dosud neurčen.

Bodlák - Rokycany
Album - Chomutov
Two Flies And Blue Eyes - Ústí nad Labem
BG Collection - Plzeň
Modrolit - Beroun

Některé kapely původně přihlášené na předkolo do Chomutova se bohužel z různých důvodů omluvily, na druhé straně byla do Chomutova dodatečně přeřazena skupina Mountain Dew. V porotě nakonec seděli Karel Poláček ze skupiny Fešáci, já jako majitel country salonu a Milan Sieber, dlouholetý muzikant a příznivec bluegrassu. Asi taky vzhledem k malému počtu kapel nepřijeli a omluvili se z poroty Míša Leicht a Karel Serbus.
Porota se rozhodovala mezi dvěma nejlepšími, a to Mountain Dew a Album, nakonec vyhrál Album. Kvalita všech skupin je na stejné úrovni a měli jsme to opravdu těžké. Posluchačů bylo asi šedesát a byli spokojení.
Tak zase příště ...
Perry (Petr Skřivánek)JIHLAVA
- 31. května od 20.00, Country klub na Zimním stadionu, pořadatel Zdeněk Roh (hbhard@hbhard.cz)

BG Tradicional - Hodonín
Zelená tráva - Kroměříž
Drive - Brno
Heřmánek - Dolany
Kabinet - Jihlava
Kovadlina - Luka nad Jihlavou
Hazard - Jihlava

Jihlavské předkolo Banjo Jamboree, podruhé pod názvem kdysi významného regionálního festivalu Fiddlovačka, se odehrálo v pátek 31. 5. v Country clubu v Jihlavě na zimním stadionu. Průměrně divácky obsazenému klubu se představily kapely z pravděpodobně největšího záběru území naší republiky, představím je postupně podle jejich pořadí v programu.
Zelená tráva z Kroměříže předvedla velmi kvalitní sofistikované pojetí moderního bluegrásku pod vedením zpívajícího dobristy, na druhou stranu když vytáhli tradiční song, nebyla to jejich nejsilnější věc. Jihlavský Kabinet předvádí již po mnoho let solidní standard tradičního bluegrassu, což je v nevyhlašovaném dalším pořadí kapel vyvezlo na pomyslnou třetí příčku ze šesti soutěžnících. Kovadlina z Luk u Jihlavy předvedla české i anglické písně, v podání odpovídajícím velmi dobré tancovačkové kapele, podobně jako Heřmánek z Dolan u Olomouce, který si svoje pojetí bg muziky navíc opepřil prvky folklóru. Zde jsem se dopustil úmyslné chybky v pořadí, protože před Heřmánkem ještě vystoupila kapela, o které je lépe se zmínit až nyní. BG Tradicionál (skutečně se píší s "c") je z Hodonína a přestože byli dost nachlazení a ještě odpoledne tvrdili, že nepřijedou, málem jeli do Čáslavi vyhrát i finále BJ. Výbornou tradici v podání kvartetu z Hodonína si můžete přijet vyslechnout například 7.9. na Kozlovu Stodolu ve Lhotce u Telče. Teď tedy, kdo byl v předkole ještě lepší, tedy podle poroty složené z jihlavských legend a holandského moravisty Ralpha (ten neváhal vyrušit Big Bad Bosse dramaturga Brandyho z pátečního rozjímání nad dobrým pivem a telefonicky ho přesvědčoval, že máme na předkole v Jihlavě dva vítěze, nicméně neuspěl). Takže do Čáslavi jede vyhrát brněnský Drive a jestli nevyhrajou, máte co dělat s konkurenční Moravskou bluegrassovou asociací (kidy..). O Drivu asi víte hodně, takže si přijďte poslechnout v sobotu dopoledne (doufám, že aj odpoledne v hlavním programu) jejich kvalitní muziku.
Na závěr poděkování Drivu za půjčení dobrých mikrofonů (zkušení harcovníci), zvukařovi Slávovi za trpělivost a poměrně dobrou nahrávku (kapely, které mají zájem, se mi ozvěte, pro vlastní potřebu samozřejmě) panu Fischerovi za poskytnutí prostor a mé kapele Roll's Boys za otevření a uzavření celého večírku. Z Jihlavy Vás zdraví
Zdeněk Roh

Plakát BJ2002Informace o pořádání ročníku 2002

Milí přátelé bluegrassu,

v letošním roce se koná již 30-tý ročník bluegrassového festivalu - Banjo Jamboree. Několik let jsme se zakladatelem a pořadatelem festivalu Honzou Macákem přemýšleli o tom, jak zlepšit celkovou úroveň této nám tak milé hudební akce. Výsledkem našich rozhovorů a úvah je několik zásadních změn, se kterými bych Vás rád seznámil.
Banjo Jamboree 2002 letos poprvé pořádá Bluegrassová asociace ČR ve spolupráci s Honzou Macákem. Festival bude opět dvoudenní a proběhne ve dnech 12.-13. července. Znovu se letos budou konat předkola BJ, vítězné kapely si zahrají na dopoledním finále a vítězná kapela vystoupí v sobotním hlavním programu. Zachováno bude samozřejmě žánrové zaměření na bluegrass, pokusíme se pro Vás zajistit hosty z pravlasti bluegrassu, z USA.
Nejzásadnější změnou je však změna místa konání. BJ 2002 se letos poprvé koná v areálu letního kina a koupaliště v Čáslavi. Doufáme, že v tomto zcela zrenovovaném areálu získá BJ vhodnou základnu pro příští léta a zejména jsme přesvědčeni, že změna bude příjemným překvapením pro Vás diváky a příznivce bluegrassu. Celý areál je kompletně opraven, vybaven dostatečným množstvím WC i sprch, k dispozici bude koupaliště. Samozřejmostí je možnost táboření, parkování, pro zájemce i možnost ubytování. Samotný festival pak budete sledovat z hlediště, které je vybaveno lavičkami s opěradly a zejména je celá jeho plocha zpevněna, takže v případě nepříznivého počasí nemůže dojít k rozbahnění terénu. Připravuje se opět velký stan s výčepem, další možnosti občerstvení i stánky výrobců hud. nástrojů a dalšího příslušenství.
Pevně věříme, že oceníte tuto změnu, která povede ke zvýšení komfortu zejména pro Vás, návštěvníky. Byli bychom velmi rádi, kdybyste se změnou místa konání seznamovali i své přátele a kamarády, abychom se v pátek 12. července opět všichni sešli na nejstarším evropském bluegrassovém festivalu - na Banjo Jamboree 2002.

Za Bluegrassovou asociaci ČR

Pavel Brandejs

Areál koupaliště v Čáslavi
Fotografie z areálu koupaliště v Čáslavi

Program ročníku 2002

Pátek 12.července 2002
Pořadí Kapela Země Od
1. Dessert CZ 18.00
2. Dřevěná Tráva CZ 18.40
3. Sunny Side CZ 19.20
4. 29 strings SK 20.00
5. Honza Bican CZ 20.40
6. Fámy CZ 21.20
7. Grassland CZ 22.00
8. Poutníci CZ 22.40
9. Lusatian Grass CZ 23.30


Sobota 13. Července 2002
Finalisté předkola - dopoledne

FINÁLE KONKURZU BJ

Finále konkurzu BJ se stejně jako loni uskutečnilo jako samostatný blok programu Banjo Jamboree v sobotu dopoledne, t.j. 13. července od 10 hodin. Vítězné kapely oblastních předkol měly na svou prezentaci po třiceti minutách, pořadí určily již v pátek večer ruce Ondry Pluchy a Jirky Holoubka, kteří v tu chvíli snad ani netušili, jak důležitý úkol jim připadl, takže je nebylo možno podezírat z jakékoli zaujatosti. Porotu mělo podle původních plánů tvořit předsednictvo BA, ukázalo se však, že Jirka Vavřina a Zdeněk Roh jsou příliš zaměstnáni jinými organizačními úkoly, takže zbylé tři funkcionáře doplnili v porotě Jirka Holoubek a Mojmír "Taras" Ševčík.
Podle vylosování hrály kapely v pořadí Drive, Soft & Easy, Brzdaři, Burizon a nakonec Album. Jak se dalo očekávat, byla úrověň soutěžících skupin celkem vyrovnaná a úkol poroty nebyl lehký. Každý porotce každou kapelu "oznámkoval" od jedničky po pětku a konečné pořadí určil součet známek. Vítězem se stala brněnská skupina Drive, postupující z jihlavského předkola, se součtem známek 6 (!!) a vysloužila si tak místo v hlavním odpoledním programu Banjo Jamboree a skromný honorář jako příspěvek na dopravu. Další pořadí: 2. Album (8,5), 3. Burizon (12), 4. Soft & Easy (13,5), 5. Brzdaři (15).

Ivo DrbohlavHlavní program - odpoledne
1. Faktor CZ 13:00
2. Black Jack CZ 13:30
3. Vítěz předkola   14:10
4. PBB Band CZ 14:40
5. Mountain Dew CZ 15:20
6. Cop CZ 15:50
7. Vyhlášení cen BA,focení   16:35
8. Kapela hvězd CZ 16:55
9. Vabank CZ 17:15
10. EG Revival CZ 17:55
11. Dušan Dobiáš SK 18:35
12. BG Comeback CZ 19:15
13. New River Train A 19:55
14. BG Cwrkot CZ 20:35
15. Banjogang CZ 21:15
16. Spruce Pine NL 21:55
17. Modrotisk CZ 22:35
18. Reliéf CZ 23:15