Banjo Jamboree 2007


Bluegrassová asociace České republiky ve spolupráci s Honzou Macákem uvádí 35. ročník nejstaršího evropského bluegrassového festivalu

Banjo Jamboree 2007

v ČÁSLAVI

22. - 23. června
v pátek od 18:00, v sobotu od 10:00
v letním kině Vodranty (s blízkým plaveckým bazénem)

Více než 30 kapel zahrnující:

LARRY WILDER & THE STUMPTOWN STARS (USA) - v sobotu

pátek

DESSERT, JIRKA KRÁLÍK, BENEFIT, COUNTRY COCKTAIL, ALBUM, BG TIME (Slovensko), DRUHÁ TRÁVA, SUNNY SIDE, COP
sobota

finále předkol
VĚTRÁCI, POUTNÍCI, FUNNY GRASS, ROLL´S BOYS, PB BAND, GRASSCOUNTRY (Slovensko), P.R.S.T., BLACK JACK, VABANK UNIT, BG CWRKOT, DRIVE, FÁMY, KŘENI, RELIÉF, LARRY WILDER & THE STUMPTOWN STARS (USA)

Bluegrassové workshopy se budou konat v sobotu od 12:15 do 16:00 v horním patře budovy nad bazénem. Časové schéma a obsazení:
Kytara 12:15 - 13:00 ; Ralph Schut, Honza Máca, Tomáš Dvořák, Ondra Kozák
Banjo 13:15 - 14:00 ; Zdeněk Roh, Petr Brandejs, Zbyněk Bureš, Filip Baťo
Mandolína 14:15 - 15:00 ; Tomáš Dvořák, Honza Bíba, Milan Marek, Vítek Hanulík
Dobro 15:15 - 16:00 ; Henrich Novák, Radek Vaňkát, Pepa Kučera, Karel Začal
Kromě společného jamování zúčastněných lektorů se můžete těšit na praktické rady začínajícím i pokročilým, povídání o technice hry, cvičení a funkci nástroje v kapele, čas bude také na otázky diváků.

Plakát festivaluVstupenky na místě:
140,- pátek; 180,- sobota, 280,- oba dny; 220,- oba dny se slevou pro členy BA ČR

Jak se tam dostat:
80 km jihovýchodně od Prahy přes Kolín, Kutnou Horu

Další informace:
Pavel Brandejs - Brandy
p.brandejs@quick.cz
tel.:+420-777-564-578

Do areálu nebudete vpuštěni se psy, kočkami a jinými mazlíčky. Zdarma kemp a výstavy hudebních nástrojů.
jak se dostat na festival

jak se dostat na festival

Možnosti ubytování mimo kemp:
 • PENZION "MARUŠKA", Kontakt: Tichý Josef, Náměstí J. Žižky 79, Čáslav 286 01
  Tel: + 420 327 315 031, + 420 605 284 660 priv., Fax: + 420 327 315 031
  E-mail: pension@pension-maruska.cz, Web: www.pension-maruska.cz
  Penzion, ubytování ve dvoulůžkových pokojích s koupelnou a WC přímo v centru města.
  Ubytování na úrovni, TV se satelitem, vlastní parkování.
  Snídaně na přání hostů.
 • PENZION - BAR IVA, Kontakt: Juklová Iva, J. Spudila 582, Čáslav 286 01
  Tel: + 420 327 314 381, + 420 724 199 456
  Penzion. Bar. Ubytování v klidném prostředí, TV se satelitem, zahradní bazén.
  Pokoje: dvou a třílůžkové s příslušenstvím.
  Cena: 500 Kč os/noc, (třílůžkový pokoj - 1250 Kč). Dohoda možná.
PŘEDKOLA BANJO JAMBOREE 2007


Vzhledem k počtu přihlášených skupin, jejich regionálním příslušnostem a individuálním požadavkům se uskuteční tato tři předkola. Jednotlivé kapely jsou rozmístěny následovně (v abecedním pořadí):

CHOMUTOV – neděle 15.04.2007 od 14h, Country saloon U Bizona, Petr Gärtner (737971477, petrgartner@tiscali.cz)
Protože se do Chomutova přihlásilo dvakrát více kapel než do ostatních předkol, bude do finále v Čáslavi postupovat nejen skupina vítězná, ale i druhá v konečném pořadí.
Apple - Plzeň
Blue Eyes - Ústí nad Labem
Blue Gate - Plzeň
Fair Play Grass - Mladá Boleslav
Flashback - Praha
Flastr - Mladá Boleslav
Testament - Chomutov

NOVÝ JIČÍN – sobota 14.04.2007 od 19h, klub Galerka, pořadatel Petr Brandejs (777122569, brandejs@seznam.cz)
Fiakr - Prostějov
Horečka - Frenštát pod Radhoštěm
Ptačoroko - Frýdlant nad Ostravicí a Metylovice

SLOUPNICE – sobota 12.05.2007 od 17h, U Starýho Rebela, pořadatel Pavel Brandejs (777564578, p.brandejs@orlicko.cz)
County Consensus - Náchod
Maňana Bluegrass Band - Náchod
RUR 2 - Luka nad Jihlavou
Soft&Easy - Olomouc

Soutěžní podmínky se neliší od předchozích ročníků, takže jen pro připomenutí: z každého předkola postoupí jedna kapela, kterou vybere 4členná porota, přičemž jedním “hlasem” bude divácké hlasování.
Vítězové jednotlivých předkol se utkají ve finále v sobotu 23. června 2007 dopoledne na Banjo Jamboree v Čáslavi, kde na celkového vítěze opět čekají zajímavé ceny a možnost účinkování v odpoledním hlavním programu.

David NěmečekPředkolo Banjo Jamboree v Novém Jičíně 14.dubna 2007


V útulném klubu Galerka na náměstí v Novém Jičíně se v sobotní večer představili celkem čtyři kapely.
Jako první to byl místní nesoutěžící Ranec, který podal sympatický výkon skladbami převzatými od skupin Blue Gate, Paběrky a dalších, nakonec jsme uslyšeli i dvě skladby v havajském duchu. Kapela postavená kolem veteránů místní scény bratrů Daňkových (baskytara a steelkytara) disponuje dvěma zpěvačkami (housle+kytara) a zpěvákem (kytara), jehož občanské jméno bylo zcela zastíněno trampskou přezdívkou Bely. Kapela vystupuje málo, takže se na jejich výkonu trochu podepsala tréma, ale doufám, že jim jejich nadšení vydrží.
Pokračovalo instrumentální duo Horečka, ve složení Zdeněk Vítek (Frenštát p. R.) - mandolína, kapelník, Jirka Mitrich (Jablůnkov) - banjo. Předvedli dobře promyšlenou a proaranžovanou instrumentální hudbu ovlivněnou kdečím. Kromě vlastních kompozic jsme slyšeli i výbornou úpravu Dvořákovy Humoresky, hašlerku Ta naše písnička česká aj. Zdeněk se myslím trochu potýká s drobnými rytmickými problémy, ale sympatický a pódiový projev nepostrádal humor a diváci si vyžádali dva přídavky.
Poté vystoupil Fiakr, který jako své sídlo uvádí Prostějov, ale členové kapely jsou i např. z Kunína až České Třebové. V obsazení dvě kytary, mandolína, banjo, baskytara předvedli výbornou show složenou většinou z moderních bluegrassových skladeb, z nichž některé byly pro originálu znalého posluchače poněkud nad síly členů souboru (podle mne např. Midnight Rider s textem a aranžmá ústeckého Katalogu). Diváci se ale dobře bavili jadrným humorem kapely (dokonce i se scénkou proměny kytaristy ve slona).
Uzavíralo Ptačoroko, složené ze čtyř bratrů Karlických (19-26 let) a jejich tatínka Luboše na banjo. Viděl jsem je hrát už několikrát a tohle byl bezesporu jejich nejlepší výkon, kdy vedle několika skladeb převzatých od New Grass Revivalu zahráli a zazpívali své vlastní věci (v podobném duchu) kvalitně a s přehledem.
Porota ve složení Míša Hromčík, David Němeček, moje maličkost a diváci (hlasovali svými vstupenkami) poslala do Čáslavi Ptačoroko, za kterým se těsně umístila Horečka a jako třetí Fiakr. Diváci během večera zaplnili malý sálek Galerky, kde po ukončení oficiálního programu proběhl ještě krátký session, připomínající koncert (diváci většinou zůstali a tleskali!). Rozešli jsme kolem půlnoci, zdálo se mi, že spokojení. Můj díky patří porotcům za jejich čas a cestu z Brna, kapelám za účast a vedení MěKS, které nám vyšlo vstříc. Doufám, že jsme zase trochu přispěli k popularizaci bluegrassu v našem kraji.

Petr Brandejs


Čtyři pětiny rance


Horečka


Fiakr


PtačorokoPředkolo Banjo Jamboree v Chomutově 15.dubna 2007


Již tradičně se chomutovské předkolo Banjo Jamboree konalo v Country Clubu U Bizona kam se dostavilo celkem šest soutěžících kapel. Pořadí vystupujících bylo určeno losem a jako první zahájil své vystoupení Flastr z Mladé Boleslavi. Kapela předvedla celkem slušný moderní bluegrass i když se na jejich výkonu místy možná trochu podepsala tréma nebo snad výběr skladeb byl někdy nad jejich síly např. ´The Lucky One´ - od Alison Krauss či jazzový ´Minor Swing´. Naopak velmi povedená byla třeba známá ´Joeline´ která seděla jak zpěvačce tak i zbytku kapely.
Číslo dvě si vylosovala kapela rovněž z Mladé Boleslavi, a to Fair Play Grass. Některé muzikatny můžeme znát též z kapel Lojzíci nebo Graf. Opět kapela, která hraje moderní bluegrass s bohatými vokály a velmi dobrými instrumentálními výkony. Fair Play Grass zpívá jak česky tak i anglicky a jejich vzorem jsou evidentně kapely jako Lonesome River Band a Nashville Bluegrass Band. V jejich podání mohli přítomní slyšet např. ´Blue Train´, ´Little Home in Tennessee´ či swingovou ´Still Guitar Rings´.
Jako třetí vystoupila kapela, která asi nepotřebuje velké představování, neboť je u bluegrassového publika dostatečně známá, a to plzeňský Blue Gate. Nebylo pochyb, že Blue Gate je horkým favoritem na postup do finále a kapela to svým výkonem potvrdila od prvního tónu. Naprosto suveréní vystupování a excelentní instrumentální provedení skladeb kupodivu již nejen v češtině, ale i v angličtině - např. velmi vydařená ´Steady As The Rain´ od Dolly Parton. Navíc, nezpívá již jen Ilona Leichtová, ale více prostoru dostali též ostatní členové kapely a to jak solově tak i ve vícehlasech, takže kapela teď působí mnohem pestřeji. Blue Gate má navíc i tu výhodu, že nehraje pouze přejaté skladby, ale má i dostatek vlastních.
Následoval Flashback, který se inspiroval skladbami hlavně od LRB, většinou s českými texty, ale má i skladby vlastní s texty P.Kůse. Flashback celkem znám, takže jsem čekal že bude též jedním z horkých favoritů na postup, ačkoliv musím říct, že dnes rozhodně nepodali svůj nejlepší výkon. Některé skladby vypadaly trochu nezažitě a ani ´Kejvošův´ zpěv nedosahoval místy k tomu správnému tónu. Nicméně opět to byl pěkný moderní bluegrass a moje oblíbené skladby jejichž české názvy jsem bohužel nezachytil, ale alespoň mohu posloužit anglickými - ´You Gotta Do What You Gotta Do´ nebo ´When You Go Walking After Midnight´ či od P.Kůse ´Co bude až usnem´.
Přeposlední vystoupení patřilo kapele Jardy Pertlíčka - Apple. Apple hraje hlavně skladby od Tima O´Briena většinou, bohužel,s českými texty zřejmě Jardy Pertlíčka. Některé také sám zpívá čož také myslím, není úplně ku prospěchu, obzvláště, když můžeme jeho pěvecký výkon porovnat se mnohem lepším zpěvem zpěvačky. Jinak muzika je to hezká a pestrá hraná na mnoho různých nástrojů, takže můžeme kromě kytary dobra a mandolíny slyšet též flétnu či ´buzuki´. Někdy ovšem hra působí trochu ´nekompaktně´ až rozhádaně. Na závěr vystoupila místní chomutovská kapela Testament. Testament je mladá kapela, která zatím příliš často nevystupuje a na jejich vystoupení to také trochu bylo znát. Testament má trochu problémy s rytmem a také trémou, čemuž se ovšem u začínající kapely nelze divit. Vyzvedl bych na druhé straně výkon houslisty a pestrý a zajímavý výběr repertoiru. Ke slyšení byly skladby jako ´Tombstone Blues´ či ´Se&ntlide;or´ od Boba Dylana v úpravě Tima O´Briena.
O postupujících kapelách rozhodovala porota ve složení Marek Mikuláš (Vabank Unit), Míra Jiřiště (Album) a Jirka Šruma (Katalog) a samozřejmě též diváci svými hlasovacími lístky. A protože z chomutovského předkola postupují kapely dvě, budeme moci v čáslavském finále slyšet Blue Gate a Fair Play Grass. Takže neváhejte a přijeďte na finále do Čáslavi.

Vlastimil Jiřiště


Flastr


porota


Fair Play Grass


Blue Gate


Flashback


Apple


TestamentPředkolo Banjo Jamboree ve Sloupnici 12.května 2007


V sobotu 12.5. proběhlo poslední soutěžní předkolo letošního Banjo Jamboree, které se konalo již tradičně ve Sloupnici. Úvodem bych chtěl poděkovat všem soutěžícím, porotcům, pořadatelům a zejména divákům, kteří vytvořili bezvadnou atmosféru, doufám, že jsme si všichni sobotní večer užili. Před zcela zaplněným sálem soutěžily 4 kapely, v porotě pak zasedli Honza a Marek Macákovi a Jirka Toman, čtvrtým hlasem disponovali diváci. Rozhodování jsem letos porotě rozhodně nezáviděl, přihlášení nejsou v bluegrassu žádnými nováčky a kapely mi připadly vzácně vyrovnané.
Po krátkém úvodu, který obstaral domácí BG Cwrkot, zahájila soutěžní večer kapela County Consensus, která se už pohybuje na naší bluegrassové scéně dlouhou dobu a jednou již do finále postoupila. Letos se chlapci představili v trochu obměněné sestavě, Tomáš Peroutka odložil po letech dobro a v kapele hraje na baskytaru. Tu ovládá velmi slušně, mě osobně jeho dobro přece jen chybělo, holt ale prý nejsou basisti(!), jinak kapela podala standardně dobrý výkon.
Druhým soutěžícím byla olomoucká kapela Soft & Easy, která rovněž absolvovala předkolo po několikáté. Kapela okolo mandolinisty Toma Pugnera (hrával s kapelami The Log a New River Train) hraje moderní bluegrass s nadšením a vervou a na podiu působila velmi pohodovým dojmem.
Třetí místo v pořadí si vylosovala kapela z Mladoboleslavska, Maňána Bluegrass Band, která hrála příjemný bluegrass tradičnějšího střihu. Vzhledem k tomu, že ve Sloupnici poměrně často vystupují, mohu jen konstatovat, že jejich výkony jsou stále lepší a lepší, jediné, co bych doporučil zvážit, je hraní na jeden kondenzátorový mikrofon, které nemusí být vždy ku prospěchu věci.
Sobotní večer zakončovala čtvrtá přihlášená kapela, RUR, což bylo duo složené z Ralpha Schuta na kytaru a Radka Vaňkáta na dobro. Oba pánové odvedli perfektní práci, je úžasné, kolik muziky dokáží udělat 2 nástroje a 2 hlasy. Radek je po mém soudu excelentní dobrista a vynikající zpěvák a psát o muzikantských schopnostech Ralpha Schuta už je úplně zbytečné.
Po vystoupení posledního soutěžícího jsem rychle sečetl lístky od poroty i hlasovací lístky diváků. Porota poslala do finále Banjo Jamboree 2007 kapelu Soft & Easy, na druhém místě skončilo duo RUR. Diváci nejvíce ocenili duo RUR, těsně za nimi pak Soft & Easy. Vzhledem k tomu, že před půlnocí, kdy jsem vyhlašoval výsledky, nebyla už vítězná kapela kompletní, zakončili večer krátkým vystoupením Ralph s Radkem, jam session ve výčepu pak pokračoval dlouho přes půlnoc.

Pavel "Brandy" Brandejs