Banjo Jamboree 2014


Banjo Jamboree 2014 se koná 20.-21.6. v Čáslavi42. ročník nejstaršího evropského bluegrassového festivalu

kapely 2014

Vstupné: 2denní 350 Kč
Pá 150 Kč | So 250 Kč
(sleva pro členy BA pouze na 2denní vstupné)
děti do 150 cm zdarma

Přístup psů není povolen!

Podrobný program najdete zde.
Dvacet krátkých videí natočených na Banjo Jamboree 2014 Láďou Jonákem z Poličky najdete zde.
Krátký sestřih videa od Luboše Helekala najdete zde.
Pepa Krenn z Maňana Bluegrassu píše: "Nazdar přátelé a kamarádi, posílám pár fotek, co jsem nafotil během soboty v Čáslavi. Snad se budou libit." Jsou zde.
Krásné fotky Jindry Hylmara ze soboty najdete zde.
Spoustu fotek od Lilly Pavlak najdete zde: část 1, 2, 3.
Banjo Jamboree 2014 na Českém rozhlase Olomouc
Záznam části vystoupení všech zúčastněných kapel můžete poslouchat v uvedené dny a časy v pořadu Na cestě – v neděli od 18,30 hodin v premiéře na Čro Olomouc (v dosahu FM106,8), v repríze následující čtvrtek od 20,30 hodin v rámci Studia Noc celoplošně na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu. Pokud nestihnete ani premiéru nebo reprízu, najdete zhruba půlhodinový záznam každého pořadu v audio archivu na webu Čro Olomouc.
neděle 13.07., čtvrtek 17.07. HANDL, MAŇÁNA BG BAND, GRASSROAD
neděle 27.07., čtvrtek 31.07. BLACK JACK, POUTNÍCI, GIANT MOUNTAINS BAND
neděle 10.08., čtvrtek 14.08. BG BAZAR, COP, WYRTON
neděle 24.08., čtvrtek 28.08. THE JUMPER CABLES, LOG, BLUEREJ
neděle 07.09., čtvrtek 11.09. FUNNY GRASS, V.ZÍCHA & DRUHÁ MÍZA, BG CWRKOT
neděle 21.09., čtvrtek 25.09. M.PTASZEK & DOBRÉ RÁNO BLUES BAND, ALBUM
neděle 05.10., čtvrtek 09.10. BEYOND BELIEF, BLUELAND, MONOGRAM
neděle 19.10., čtvrtek 23.10. SUNNY SIDE, G-RUNS’N’ ROSES, RENO & HARREL
K poslechu vás zve Sandy Nosek


Reno & Harrel na Banjo Jamobree 2014

Synové legend na Banjo Jamboree 2014


Na letošní ročník BANJO JAMBOREE se podařilo získat hosty nadmíru vzácné, kapelu Reno & Harrel. Na tomto místě bychom chtěli kapelu prezentovat a začneme malým výletem do bluegrassové historie.

Synové legend na Banjo Jamboree 2014 Bluegrassového průkopníka, banjistu, zpěváka, kytaristu a skladatele Dona Rena asi není třeba představovat. Jeho spolupráce s kytaristou a zpěvákem Billem Harrelem začala v šedesátých letech minulého století. Poté, co v roce 1964 odešel ze zdravotních důvodů na odpočinek Red Smiley, nastoupil Bill Harrel na jeho místo a z legendárních Reno & Smiley & The Tennessee Cut-Ups se stali neméně legendární Reno & Harrel. Red se vrátil do kapely v roce 1969 a všichni tří spolu vystupovali až do roku 1972, kdy Red Smiley zemřel. Don a Bill pokračovali v koncertování až do smrti Dona Rena v roce 1984, Bill Harrel pak hrál dál se svou vlastní kapelou, vzhledem k věku stále řidčeji, až do roku 2009, kdy zemřel.

Synové Dona Rena, Ronnie, Dale a Don Wayne se v bluegrassu pohybovali celý život. Vystupovali spolu jako The Reno Brothers, Ronnie Reno také dlouhou dobu hrál s Merle Haggardem a Osborne Brothers, dnes má vlastní kapelu The Reno Tradition a úspěšný televizní pořad u Bluehighways TV. Dale a Don Wayne hrají v kapele Hayseed Dixie, což je hudebně těžko popsatelné, ale velmi zábavné uskupení, na svých webových stránkách sami sebe popisují jako rock-grass. Méně fanoušků asi zná Mitche Harrela, který jde se svou kytarou a zpěvem ve stopách svého slavného otce. Všichni tři spolu každopádně vyrůstali a hráli od dětství.

Mohu posloužit i osobní zkušeností, sestavu The Reno Brothers jsem viděl v roce 1993 na festivalu Frontier Ranch v Ohiu. Hráli příjemný, svižný bluegrass a dodnes slyším bouřlivý aplaus, který se ozval vždy, když Don Wayne zahrál nějaké banjové solo "single stringem", banjovým stylem typickým pro jeho otce. Několikrát jsem měl také to štěstí vystupovat na stejném festivalu s kapelou Hayseed Dixie a musím říct, že to byl pokaždé úžasný a rozhodně také velmi veselý zážitek.

Synové legend na Banjo Jamboree 2014 Jejich poslední projekt, kapela Reno & Harrel, se dala dohromady v roce 2013, kdy také nahrála své první CD "Reno Bound" a podepsala smlouvu s nahrávací společností. Sestavu Mitch Harrel (*1963) - kytara, Don Wayne Reno (*1963) - banjo a Dale Reno (*1961) - mandolína, doplňují Ron Spears na basu a Robbie Wells na housle. Všichni pánové samozřejmě také zpívají. Více podrobností o kapele včetně videozáznamů najdete zde.

Návštěvníci letošního Banjo Jamboree se mohou těšit nejen na jejich večerní koncert, ale i na účast na odpoledních dílnách. Protože jde o generaci pickerů, která vyrůstala v rodinách otců - zakladatelů tohoto žánru, rozhodli jsme se uspořádat v sobotu dopoledne besedu, ve které bude kapela odpovídat na dotazy návštěvníků festivalu. Myslíme, že se, vzhledem k bohaté hudební minulosti členů kapely, budeme mít možnost dozvědět leccos zajímavého ze zákulisí bluegrassové muziky a její historie v USA. Pevně doufáme, že si Banjo Jamboree s kapelou Reno & Harrel všichni užijeme a nás tam bude opravdu hodně. Tahle hudební partička za návštěvu letošního ročníku opravdu stojí.

Za pořadatele BJ 2014 Pavel Brandejs


Synové legend na Banjo Jamboree 2014

Synové legend na Banjo Jamboree 2014

Synové legend na Banjo Jamboree 2014


Synové legend na Banjo Jamboree 2014